12 Август, 2022
0.0192

ШОЈГУ ДАДЕ ЗАПРЕПАСТУВАЧКА ИЗЈАВА:„Украина ја опремуваат со нуклеарно оружје-се плашат од пораз“

Објавено во: Свет 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека НАТО алијансата се плаши дека Украина ќе ја загуби војната и затоа ја опремуваат со нуклеарно оружје.

Постои реална закана Украина да направи нуклеарно оружје и возила за нивна испорака, изјави министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу. Тој посочи дека Западот ги игнорирал предлозите на Русија за „непроширување на НАТО“ и дека безбедносната ситуација во Источна Европа е значително лоша.

Според него, Западот итно организира снабдување со смртоносно оружје, плашејќи се од пораз на украинските војници. Шојгу додаде дека Русија го „забавува“ темпото на специјалната операција во Украина поради евакуацијата на населението.

„Со цел цивилите да ги напуштат околните населени места, повремено се најавуваат мирни режими и се создаваат хуманитарни коридори. Се разбира, тоа го успорува темпото на офанзивата, но тоа се прави намерно за да се избегнат жртви“, рече тој.

Рускиот министер за одбрана рече и дека Западот не само што го негира неонацизмот во Украина, туку со големи почести прима претставници на нацистичките единици вклучени во крвави злосторства. Шојгу додаде дека Русија „ќе ја продолжи специјалната операција во Украина и покрај притисокот и поддршката на Западот кон Киев“.

„И покрај големата помош на Западот за режимот во Киев и притисокот што го трпиме поради санкциите, ќе продолжиме со специјалната воена операција додека не се исполнат сите цели“, рече тој.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Во Долината на смртта имаше невреме кое се случува еднаш во 1.000 години

(ВИДЕО) Во Долината на смртта имаше невреме кое се случува еднаш во 1.000 години

Руските државјани со шенген визи нема да можат да влезат во една европска земја

Руските државјани со шенген визи нема да можат да влезат во една европска земја

(ВИДЕО) ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА ВО БАНКА ВО БЕЈРУТ: Човек си ги бара парите за да ја плати операцијата на татко му

(ВИДЕО) ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА ВО БАНКА ВО БЕЈРУТ: Човек си ги бара парите за да ја плати операцијата на татко му

Европа се соочува со суша каква немало цели пет века

Европа се соочува со суша каква немало цели пет века

Зеленски најави одмазда и повика на отпор во окупираните територии

Зеленски најави одмазда и повика на отпор во окупираните територии

Резников вели дека руските зборови не вредат ништо

Резников вели дека руските зборови не вредат ништо

Извршниот директор на „Модерна“ вели дека вакцините против Ковид ќе еволуираат како „ајфон“

Извршниот директор на „Модерна“ вели дека вакцините против Ковид ќе еволуираат како „ајфон“

KИНА ПРОГОВОРИ ЗА ИДНИНАТА НА ТАЈВАН: Објавен е документ за мирно обединување

KИНА ПРОГОВОРИ ЗА ИДНИНАТА НА ТАЈВАН: Објавен е документ за мирно обединување

„ОСВЕН АКО НЕ САКАТЕ НЕПРИЈАТНО ЖЕЖОК ЛЕТЕН ОДМОР, НЕ ДОАЃАЈТЕ НА УКРАИНСКИОТ КРИМ“ - Министерството за одбрана се исмева со руските туристи

„ОСВЕН АКО НЕ САКАТЕ НЕПРИЈАТНО ЖЕЖОК ЛЕТЕН ОДМОР, НЕ ДОАЃАЈТЕ НА УКРАИНСКИОТ КРИМ“ - Министерството за одбрана се исмева со руските туристи