15 Декември, 2019
0.0163

ШОК ОСТАВКА ДОАЃА ОД АЛИБАБА: Од компанијата вредна 460 милијарди долари заминува ЏЕК МА

Објавено во: Економија 10 Септември, 2019

Две децении градеше империја која денес е вредна 460 милијарди долари а денес светот слушна шокантна вест од него.

Основачот на Алибаба и милијардер Џек Ма заминува од челната позиција на компанијата.

Како што пренесоа светските медиуми, Ма целосно ќе и се посвети на филантропијата, а неговото место на извршен претседател ќе го земе досегашниот извршен директор на Алибаба Даниел Чанг, пренесе БиБиСи.

Си голема прослава Ма своето заминување во пензија ќе го обележи во градот Хангџоу каде што и се наоѓа седиштето на неговата фирма.

Во јавноста Џек Ма е познат како човек кој направил пари за уште 10 животи но и по изјавите дека Луѓето треба да работат три дена во неделата, четири часа дневно.

-Луѓето би можеле да работат само три дена во неделата, четири часа дневно со помош на напредокот на технологијата и реформите во образовните системи-рекол коосновачот на Алибаба Груп Холдинг на глобалната конфернција за вештачка интелигенција одржана во Шангај.

Чек Ма од Самитот во Давос во јануари годинава предупреди дека светот се лизга кон трета светска војна.

При една прилика богатиот кинез рече и дека машините имаат чип, но луѓето имаат срце.

„Во бизнисот, никогаш не би требало да се грижите за конкуренција, никогаш не грижете се поради притисок. Ако се грижите за притисок , немојте да бидете бизнисмен. Денес е голема работа сите да се грижат за се“ .-Џек Ма

Сите бесплатни поуки од најбогатиот човек во светот ви ги пренесуваме БЕСПЛАТНО и тоа овде.

Можеби ќе ве интересира

Министерство за финансии: Од денес започнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Министерство за финансии: Од денес започнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Лукаревска: До крајот на месецот граѓаните кои скенирале фискални сметки ќе добијат поврат на ДДВ

Лукаревска: До крајот на месецот граѓаните кои скенирале фискални сметки ќе добијат поврат на ДДВ

ПЛАТИ ВО ГЕРМАНИЈА: Лекарите заработуваат скоро пет пати повеќе од фризерите

ПЛАТИ ВО ГЕРМАНИЈА: Лекарите заработуваат скоро пет пати повеќе од фризерите

MИНИСТЕРСТВО ЗА ФИНАНСИИ: Кредитната агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

MИНИСТЕРСТВО ЗА ФИНАНСИИ: Кредитната агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

ВАКВО НЕШТО НЕМАЛО ОД 90-ТЕ: Политички настан доведе до скок на фунтата

ВАКВО НЕШТО НЕМАЛО ОД 90-ТЕ: Политички настан доведе до скок на фунтата

ГЕРМАНИЈА БАРА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ: Еве колку се спремни да платат

ГЕРМАНИЈА БАРА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ: Еве колку се спремни да платат

ПРОГНОЗИ ОД ЕКСПЕРТИ: Еве што ги чека Германците во 2020 и 2021 година

ПРОГНОЗИ ОД ЕКСПЕРТИ: Еве што ги чека Германците во 2020 и 2021 година

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

Елези: Се обезбедуваат средства за реновирање на студентски домови

Елези: Се обезбедуваат средства за реновирање на студентски домови