27 Јануари, 2022
0.0303

Шокантен повик за грчките протести - Доаѓаат комитите

Објавено во: Балкан 01 Февруари, 2018

Националистите и неофашистите во Грција изработија шокантен постар со кој го повикуваат народот да излезе на протестот закажан за 4 февруари со навредлива содржина. На постерот пишува „Комитите ни се пред врата. Ѝ требаш на Македонија. Сега сите заедно“. 

Протестот е поддржан и од свештеници на грчката црква, а продолжува жестокиот говор на омраза против Република Македонија. Грчките националисти ќе се соберат на плоштадот „Синтагма“, а најавено е и присуство на анархистите кои посочија дека се можни судири и инциденти.

Грчката јавност се окупира со темата дека не треба да се дозволи во новото име кое ќе биде дел од решението за спорот да стои терминот „Македонија“.

Можеби ќе ве интересира

Гостите од Косово го „спасија“ туризмот во Албанија

Гостите од Косово го „спасија“ туризмот во Албанија

Чеченец требал да го убие Вучиќ

Чеченец требал да го убие Вучиќ

ЈАС АПСОЛУТНО ГО ПОЗНАВАМ СВОЕТО ДЕТЕ И МУ ВЕРУВАМ: Сам сигурно не би скокнал во вода - Ненад Периш се прашува дали можеби Матеј одел во станот по пари

ЈАС АПСОЛУТНО ГО ПОЗНАВАМ СВОЕТО ДЕТЕ И МУ ВЕРУВАМ: Сам сигурно не би скокнал во вода - Ненад Периш се прашува дали можеби Матеј одел во станот по пари

ДО МАЈ СЕ ВРАЌАМЕ ВО НОРМАЛНИОТ ЖИВОТ, ЌЕ НЕМА ПОТРЕБА НИТУ ОД ВАКЦИНИ: Имунологот Попадиќ објасни зошто

ДО МАЈ СЕ ВРАЌАМЕ ВО НОРМАЛНИОТ ЖИВОТ, ЌЕ НЕМА ПОТРЕБА НИТУ ОД ВАКЦИНИ: Имунологот Попадиќ објасни зошто

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ПОТРАГАТА ЗА МАТЕЈ: Приватен детектив со нови тези што можело да се случи

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ПОТРАГАТА ЗА МАТЕЈ: Приватен детектив со нови тези што можело да се случи

Во Србија 2.000 медицински сестри се отсутни од работа поради инфекција со корона

Во Србија 2.000 медицински сестри се отсутни од работа поради инфекција со корона

Земјотрес ја стресе Бугарија

Земјотрес ја стресе Бугарија

Украина е најкорумпирана земја на светот и Хрватска нема да се меша ако дојде до ескалација

Украина е најкорумпирана земја на светот и Хрватска нема да се меша ако дојде до ескалација

Нов рекорд во Србија - имаат скоро 20.000 заразени

Нов рекорд во Србија - имаат скоро 20.000 заразени