13 Јуни, 2024
0.0314

ШОКАНТНО: ЗА УБИСТВО НА ВУЧИЌ БИЛЕ ОБЕЗБЕДЕНИ ПЕТ МИЛИОНИ ЕВРА ОД КРИМИНАЛЕЦОТ ЗВИЦЕР - вознемирувачки детали од денешното судско рочиште во Србија

Објавено во: Македонија 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

На денешното рочиште обвинетиот сведок против озлогласениот клан на Веља Беливук и Марко Миљковиќ изнесе застрашувачки тврдења во кои изјави дека Веља Невоља и Марко Месар му кажале дека Звицер обезбедил 5 милиони евра и рекле дека ќе има колку што е потребно за атентатот на претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Лалиќ денеска одговараше на прашањата на поранешниот полицаец Небојша Јанковиќ, кој е обвинет за четири убиства. Меѓу другото, Јанковиќ го испрашуваше Лалиќ за планирање на атентатот на претседателот на Србија, за кој, според Лалиќ, Звицер обезбедил пет милиони евра, а за што сведокот-обвинетиот зборувал на претходните рочишта.

Јанковиќ: Многу важна работа, дали некој добил дел од 5-те милиони евра и кој?

Лалиќ: Оваа група функционираше со кавачкиот клан правејќи пари од кокаин. Имаше дискусии од Звицер и Вељко за воените трошоци. Вељко и Марко ми кажаа дека Звицер има обезбедено 5 милиони и дека ќе има уште толку.

Јанковиќ: Кој ги доби тие пари?

Лалиќ: Не беше поделено меѓу членовите.

Јанковиќ: Дали сте виделе 5 милиони?

Лалиќ: Реков.

Јанковиќ: Ова е на исто ниво со тероризам. Дали го видовте?

Судијата: Добро објасни.

Јанковиќ: Кој каква улога одигра во рушењето на власта?

Лалиќ: Кажав какви се подготвителните дејствија. Злоупотребени се сметките на социјалните мрежи, Вељко и Марко порачаа дека ќе се користат навивачки групи. За убиството на Шарц имаше и медиумски линч. Има многу поврзаност таму.

Јанковиќ: Дали ги знаете имињата на луѓето во владата кои требало да бидат соборени?

Лалиќ: Особено претседателот кој е означен како главна пречка. Целосна владејачка структура. Јас изјавив дека сум против тоа.

Јанковиќ: Навивачите не се способни...

Лалиќ: Навивачите не се, но со помош на Дејан Лазаревиќ...

Јанковиќ: Дали ги знаете имињата и презимињата на оние кои треба да ја преземат власта?

Повеќе детали на Бизнис.рс

Можеби ќе ве интересира

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина

„ВМРО-ДПМНЕ УШТЕ НЕ НАПРАВИ ВЛАДА, ПОЧНА ДА ГИ ЛАЖЕ ГРАЃАНИТЕ“: Битиќи за зголемениот број министерства

„ВМРО-ДПМНЕ УШТЕ НЕ НАПРАВИ ВЛАДА, ПОЧНА ДА ГИ ЛАЖЕ ГРАЃАНИТЕ“: Битиќи за зголемениот број министерства

Кадарот на Мерко, Јетон Шаќири,му даде дозвола на Мерко за медицински факултет во Струга

Кадарот на Мерко, Јетон Шаќири,му даде дозвола на Мерко за медицински факултет во Струга

„АКО ВМРО-ДПМНЕ НЕ РАЗГОВАРА СО ГРЦИЈА, ТОГАШ НЕМА ДОБРИ НАМЕРИ“: Маричиќ вели Грција е помоќна од Бугарија, може да ни направи штета

„АКО ВМРО-ДПМНЕ НЕ РАЗГОВАРА СО ГРЦИЈА, ТОГАШ НЕМА ДОБРИ НАМЕРИ“: Маричиќ вели Грција е помоќна од Бугарија, може да ни направи штета

„НАУЧНИЦИТЕ ПРЕСМЕТАЛЕ ДЕКА КАСНУВАЊЕ ОД 1.200.000 КОМАРЦИ ОДЕДНАШ МОЖЕ ДА ВИ ЈА ИСЦИЦААТ КРВТА, ВО ПРАКСА ДОВОЛНА Е ЕДНА - ТУКА ГИ ИМАМЕ ДВЕТЕ“: Д-р Беќаровски со шега

„НАУЧНИЦИТЕ ПРЕСМЕТАЛЕ ДЕКА КАСНУВАЊЕ ОД 1.200.000 КОМАРЦИ ОДЕДНАШ МОЖЕ ДА ВИ ЈА ИСЦИЦААТ КРВТА, ВО ПРАКСА ДОВОЛНА Е ЕДНА - ТУКА ГИ ИМАМЕ ДВЕТЕ“: Д-р Беќаровски со шега

„ВМРО-ДПМНЕ ДЕ ФАКТО ГО ПРИФАТИ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, А СЕГА МАЛКУ ГЛУМАТ“: Спасовски очекува власта да ги поништи договорите со соседите

„ВМРО-ДПМНЕ ДЕ ФАКТО ГО ПРИФАТИ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, А СЕГА МАЛКУ ГЛУМАТ“: Спасовски очекува власта да ги поништи договорите со соседите

Се запали цистерна со метан, се задуши полицаец

Се запали цистерна со метан, се задуши полицаец

Транспарент против Филипче пред партиски штаб на СДСМ во Аеродром

Транспарент против Филипче пред партиски штаб на СДСМ во Аеродром

МЕЧКА НАПАДНА И УБИ ШЕСТ ОВЦИ: стравични глетки од село Равен

МЕЧКА НАПАДНА И УБИ ШЕСТ ОВЦИ: стравични глетки од село Равен