29 Мај, 2020
0.0215

ШПАНИЈА НА НОЗЕ - Протести за ниски пресуди за силувачи на 14 годишно девојче

Објавено во: Свет 05 Ноември, 2019


Илјадници луѓе ширум Шпанија излегоа на улиците во знак на протест откако пет мажи кои имаа секс со несвесно 14-годишно девојче, беа ослободени од силување.

Одлуката на судот во Барселона да ги осуди мажите за помал број сексуални напади, бидејќи како што наведе, што не користеле насилство или заплашување, предизвика бес, а кампањите бараат промена на законот.

Демонстрации се одржаа во неколку градови вчера вечерта, вклучувајќи го и главниот град Мадрид - каде стотици луѓе се собраа пред портите на Министерството за правда.

Банери кои читаат „Јас верувам во тебе!“ и „Не е злоупотреба, тоа е рап“ беа прикажани, а движењето се шири и на социјалните медиуми преку хаштагот #EnoughPatriarchalJustice.

Вицепремиерот Кармен Калво изјави дека е приоритет на шпанската влада да се измени законот за да се даде до знаење дека е неопходна согласност, за сексуалните односи да се третираат легално.

Можеби ќе ве интересира

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска