19 Февруари, 2020
0.0225

Шпанскиот премиер побара од Парламентот да ја забрза ратификацијата за прием на Македонија во НАТО

Објавено во: Македонија 23 Јануари, 2020

Шпанската Влада предводена од премиерот Педро Санчез по доставената иницијатива го повика шпанскиот парламент по брза постапка да го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО. 

Владата веќе го одобри пристапниот протокол за членство на Македонија во Алијансата и го испрати до пратениците со напомена дека Шпанија е единствената земја-членка на НАТО, која сè уште не го ратификувала овој документ.

„Задолжително е ратификацијата да се спроведе по брза постапка за да не се загрози посветеноста на Шпанија како сојузник во НАТО и да ја прими Северна Македонија во Алијансата“, се вели во соопштението на шпанската Влада.

Постапката со ратификацијата беше прекината поради парламентарните избори и тешките преговори да се формира Влада, односно парламентарно мнозинство во Шпанија, додека останатите земји на членки веќе ја завршија својата работа.

И генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, синоќа на Твитер ја објави веста дека Санчез работи во тој правец, иако засега не е сигурно дали тоа ќе биде постигнато до распуштањето на македонското Собрание пред вонредните избори што е предвидено во текот на февруари.

- Пријателот на Македонија, премиерот на Шпанија, Педро Санчез побарал од Парламентот протоколот да биде ратификуван по итна постапка имајќи предвид дека Шпанија е псоледна од 29-те земји-членки на НАТО што тоа го нема направено, објави Николовски.

Владата во Скопје на 28 декември го утврди текстот на предлог-законот за ратификација на Северноатлантскиот договор потпишан во Вашингтон на 4 април 1949 година и го прати на усвојување во парламентот. По усвојувањето, се предвидува тој да стапи во сила со денот на објавување во „Службен весник“, а да биде депониран во Вашингтон откако Шпанија ќе го ратификува Протоколот за пристапување на земјава во НАТО.Можеби ќе ве интересира

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

НЕ ПРЕКИНУВА НЕЛЕГАЛНИОТ ПРЕВОЗ - скопјанец „уловен“ со петмина мигранти

НЕ ПРЕКИНУВА НЕЛЕГАЛНИОТ ПРЕВОЗ - скопјанец „уловен“ со петмина мигранти