20 Јули, 2019
0.0180

„Шпигел“ за посетата во Атина: Ципрас дојде на власт, критикувајќи ја Меркел, а сега таа го поддржува

Објавено во: Балкан 11 Јануари, 2019

Германски „Шпигел“ ја искритикува посетата на канцеларката Ангела Меркел во Атина и средбата со грчкиот премиер Алескси Ципрас. На состанокот Меркел го нарече Преспанскиот договр „историски“ и му даде поддршка на грчкиот колега пред ратификувањето на спогодбата со Македонија во грчкиот парламент

Коментирајќи ги нивните односи под наслов "Зошто сега Меркел му се допаѓа Ципра".весникот истакна дека "Алексис Ципрас дојде на власт со критики против Ангела Меркел пред неколку години кога грчката финансиска и должничка криза беше во пикот“. Во тоа време Германија беше таа која наложуваше спроведување на рестриктивни мерки во Грција.

„Сега премиерот кој владее нестабилно со минимално мнозинство во парламентот негува големи надежи во посетата на канцеларката“, пишува „Шпигел“.

Всушност, весникот тврди дека "Ципрас го одложип претстојното гласање во грчкиот парламент за барањето на исплатата на германските надоместоци за нацистичките воени злосторства за да не ги влоши односите помеѓу Атина и Берлин“.

Сето ова покажува неверојатни промени што се случија во односите меѓу Меркел и Ципрас од последната посета на канцеларката на Грција во 2014 година.


Можеби ќе ве интересира

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај

(ВИДЕО) ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Повреден турист, трудница префрлена во болница, срушени фасади

(ВИДЕО) ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Повреден турист, трудница префрлена во болница, срушени фасади

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

ПОПЛАВИ ВО ТУРЦИЈА: Се трага по седум луѓе, меѓу кои има и четири деца

ПОПЛАВИ ВО ТУРЦИЈА: Се трага по седум луѓе, меѓу кои има и четири деца

ОДИ ВО ХАГ: Харадинај повеќе не е премиер на Косово

ОДИ ВО ХАГ: Харадинај повеќе не е премиер на Косово

(ВИДЕО) Десетина луѓе биле заглавени во лифтови, еве како се тресеше Aтина

(ВИДЕО) Десетина луѓе биле заглавени во лифтови, еве како се тресеше Aтина

Силен земјотрес ја погоди Атина

Силен земјотрес ја погоди Атина

Цени од кои „боли“ глава

Цени од кои „боли“ глава

Ограбени Срби повикуваат на претпазливост во Грција

Ограбени Срби повикуваат на претпазливост во Грција