21 Јануари, 2019
0.5515
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

„Шпигел“ за посетата во Атина: Ципрас дојде на власт, критикувајќи ја Меркел, а сега таа го поддржува

Објавено во: Балкан 11 Јануари, 2019

Германски „Шпигел“ ја искритикува посетата на канцеларката Ангела Меркел во Атина и средбата со грчкиот премиер Алескси Ципрас. На состанокот Меркел го нарече Преспанскиот договр „историски“ и му даде поддршка на грчкиот колега пред ратификувањето на спогодбата со Македонија во грчкиот парламент

Коментирајќи ги нивните односи под наслов "Зошто сега Меркел му се допаѓа Ципра".весникот истакна дека "Алексис Ципрас дојде на власт со критики против Ангела Меркел пред неколку години кога грчката финансиска и должничка криза беше во пикот“. Во тоа време Германија беше таа која наложуваше спроведување на рестриктивни мерки во Грција.

„Сега премиерот кој владее нестабилно со минимално мнозинство во парламентот негува големи надежи во посетата на канцеларката“, пишува „Шпигел“.

Всушност, весникот тврди дека "Ципрас го одложип претстојното гласање во грчкиот парламент за барањето на исплатата на германските надоместоци за нацистичките воени злосторства за да не ги влоши односите помеѓу Атина и Берлин“.

Сето ова покажува неверојатни промени што се случија во односите меѓу Меркел и Ципрас од последната посета на канцеларката на Грција во 2014 година.


Можеби ќе ве интересира

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки