20 Октомври, 2018
0.3353
    ALK 8129.21    0.97%     BESK 9474    -0.27%     CEVI 1000    0%     FERS 61933.45    4.96%     GRNT 829.62    1.98%     KMB 5199.83    0.93%     KVAS 14056    0%     MPOL 319    10%     MPT 47735.31    1.74%     MTUR 4817.17    2.49%     OHB 6549.95    1.87%     OKTA 4842.37    3.03%     RMDEN09 98    0%     RMDEN10 97.1    1.89%     RMDEN12 97    -0.1%     RZLV 64.5    -0.42%     RZUS 120    2.56%     SBT 2303.81    3.6%     STB 1149.67    2.33%     STBP 1100    0%     STIL 135    1.12%     TEL 288    2.86%     TKVS 5350    8.08%     TNB 14700    2.38%     TPLF 824.9    9.99%     TTK 1173.93    0.46%     UNI 2300    -0.46%

Штајнмаер пред Ципрас: Штета што немаше доволна излезност на референдумот, одлуката ќе беше конечна

Објавено во: Балкан 11 Октомври, 2018

Договорот на Грција со поранешната југословенска Република Македонија (ФИРОМ) за новото име на оваа земја ќе ја зајакне стабилноста на Балканот. Таквото мислење беше изразено денеска од страна на грчкиот премиер Алексис Ципрас на состанокот со претседателот на Германија Франк-Волтер Штајнмаер, кој е во официјална посета на Атина. Изјавите на двајцата политичари беа емитувани во живо на грчкиот државен телевизиски канал Ерт.

Ципрас го нарече договорот меѓу Атина и Скопје како "храбар, машки чекор" во акциите за воспоставување мир во регионот.

"Ние го отвораме патот за соработка со додавање позитивен знак на напорите за обезбедување мир и стабилност во југоисточниот дел на Медитеранот", рече премиерот, истакнувајќи дека договорот со Скопје е "модел на разбирање меѓу двата народи кои сакаат да живеат мирно без да ја игнорираат историјата и идентитетот на другиот. " Според Ципрас, договорот "ќе придонесе за стабилноста на Балканот".

Штајнмаер, исто така, го нарече склучувањето на договорот за именување "храбар чекор" од страна на двете влади, изразувајќи жалење што резултатот од неодамнешниот референдум во Македонија "не доведе до конечна одлука". Како што истакна претседателот на Германија, повеќето од оние што гласаа на референдумот го поддржаа договорот со Грција, но тоа не било доволно. "Се надевам дека големите напори што се направени нема да бидат залудни", додаде претседателот на Сојузна Република Германија.


Можеби ќе ве интересира

Еди Рама ни посака среќен роденден

Еди Рама ни посака среќен роденден

Kога Ципрас ќе седне во фотелјата на Коѕијас?

Kога Ципрас ќе седне во фотелјата на Коѕијас?

И Ципрас чека што ќе изгласаат македонските пратеници

И Ципрас чека што ќе изгласаат македонските пратеници

Уште никој нема објаснување зошто Коѕијас си замина, тајните фондови сепак се вистина

Уште никој нема објаснување зошто Коѕијас си замина, тајните фондови сепак се вистина

Ќе ја снема една од најдобрите плажи во Грција

Ќе ја снема една од најдобрите плажи во Грција

За Вучиќ Договорот во Македонија не помина и порача да не се прават математички формули

За Вучиќ Договорот во Македонија не помина и порача да не се прават математички формули

Сестринските партии се жалеле и на бугарски европратеници од одност на ВМРО ДПМНЕ

Сестринските партии се жалеле и на бугарски европратеници од одност на ВМРО ДПМНЕ

(ФОТО) Дејли Меил ја „посрами“ Албанија со фотографии од приватна зоолошка градина

(ФОТО) Дејли Меил ја „посрами“ Албанија со фотографии од приватна зоолошка градина

Убиецот на бугарската новинарка Маринова екстрадиран - оди ли зад решетки?

Убиецот на бугарската новинарка Маринова екстрадиран - оди ли зад решетки?