25 Мај, 2019
0.0223

Штајнмаер пред Ципрас: Штета што немаше доволна излезност на референдумот, одлуката ќе беше конечна

Објавено во: Балкан 11 Октомври, 2018

Договорот на Грција со поранешната југословенска Република Македонија (ФИРОМ) за новото име на оваа земја ќе ја зајакне стабилноста на Балканот. Таквото мислење беше изразено денеска од страна на грчкиот премиер Алексис Ципрас на состанокот со претседателот на Германија Франк-Волтер Штајнмаер, кој е во официјална посета на Атина. Изјавите на двајцата политичари беа емитувани во живо на грчкиот државен телевизиски канал Ерт.

Ципрас го нарече договорот меѓу Атина и Скопје како "храбар, машки чекор" во акциите за воспоставување мир во регионот.

"Ние го отвораме патот за соработка со додавање позитивен знак на напорите за обезбедување мир и стабилност во југоисточниот дел на Медитеранот", рече премиерот, истакнувајќи дека договорот со Скопје е "модел на разбирање меѓу двата народи кои сакаат да живеат мирно без да ја игнорираат историјата и идентитетот на другиот. " Според Ципрас, договорот "ќе придонесе за стабилноста на Балканот".

Штајнмаер, исто така, го нарече склучувањето на договорот за именување "храбар чекор" од страна на двете влади, изразувајќи жалење што резултатот од неодамнешниот референдум во Македонија "не доведе до конечна одлука". Како што истакна претседателот на Германија, повеќето од оние што гласаа на референдумот го поддржаа договорот со Грција, но тоа не било доволно. "Се надевам дека големите напори што се направени нема да бидат залудни", додаде претседателот на Сојузна Република Германија.


Можеби ќе ве интересира

БИЗНИС: Со иновативна технологија рециклираат дури 98% од автомобилите

БИЗНИС: Со иновативна технологија рециклираат дури 98% од автомобилите

Драконски казни за туристите во Будва: За шетање во бикини ќе платите 600 евра, но тоа не е се

Драконски казни за туристите во Будва: За шетање во бикини ќе платите 600 евра, но тоа не е се

Монструозно убиство во Нови Сад: Пред децата си ја убил сопругата, бабата и дедото

Монструозно убиство во Нови Сад: Пред децата си ја убил сопругата, бабата и дедото

Ова е бизнис од кој Србија може да процвета

Ова е бизнис од кој Србија може да процвета

ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Осум месеци трагаат по работници

ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Осум месеци трагаат по работници

Ципрас: Се е можно ако СИРИЗА загуби в недела

Ципрас: Се е можно ако СИРИЗА загуби в недела

ОВА ГО ИМА ВО РЕГИОНОТ: На работа може да се дојде во пижами

ОВА ГО ИМА ВО РЕГИОНОТ: На работа може да се дојде во пижами

СО НЕГО УПРАВУВААТ ЖЕНИТЕ: Постои град каде живее само еден маж

СО НЕГО УПРАВУВААТ ЖЕНИТЕ: Постои град каде живее само еден маж

Ивица Дачиќ за малку избегнал терористички напад

Ивица Дачиќ за малку избегнал терористички напад