06 Декември, 2019
0.0241

Штиплија: СНС и Вучиќ нема да ги повторат грешките кои ги направи ВМРО-ДПМНЕ и Груевски

Објавено во: Балкан 29 Август, 2019

Мислам дека Српската напредна партија (СНС) и нејзиниот лидер Александар Вучиќ никогаш нема да ги повторат истите грешки што ги направи ВМРО – ДПМНЕ во Северна Македонија, вели Немања Тодоровиќ Штиплија, основач и главен уредник на порталот „European Western Balkans“.

Но, додава дека секако, ситуацијата во Македонија во тоа време и сегашната состојба во Србија не е многу различна. 

„Се разбира, таму има „албански фактор“, но тоа не го менува начинот на кој власта управуваше со земјата, ги контролираше медиумите и целосно ги парализираше државните институции и парламентот“,  рече Штиплија, додавајќи дека моделот кој е применет во Македонија е целосно копиран во Србија.

Поранешните европратеници Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн, во српското Собрание во Белград ја започнаа дводневната посредничка мисија зад затворени врати со претставници на опозицијата и власта, за да врз основа на сопственото искуство во решавањето на политички кризи во регионот, утврдат дали има желба да се прифати помошта на ЕУ во унапредување на работата на собранието, пишува весниот Данас.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ТЛОТО НЕ СЕ СМИРУВА: Се стресе цела БиХ

(ФОТО) ТЛОТО НЕ СЕ СМИРУВА: Се стресе цела БиХ

СЕРИЈАТА ЗЕМЈОТРЕСИ НЕ ПРЕСТАНУВА: 4,5 по Рихтер го испаничија Крит, се скокало наоколу

СЕРИЈАТА ЗЕМЈОТРЕСИ НЕ ПРЕСТАНУВА: 4,5 по Рихтер го испаничија Крит, се скокало наоколу

(ФОТО) Популарно грчко летувалиште како во бајка покриено од снег

(ФОТО) Популарно грчко летувалиште како во бајка покриено од снег

ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ПРОБЛЕМИ ВО АЛБАНИЈА: Зошто зградите од земјотресот се урнаа како кула од карти?

ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ПРОБЛЕМИ ВО АЛБАНИЈА: Зошто зградите од земјотресот се урнаа како кула од карти?

Во рок од десетина минути два земјотреси ја стресоа Албанија

Во рок од десетина минути два земјотреси ја стресоа Албанија

Која балканска престолнина денеска е најзагадена?

Која балканска престолнина денеска е најзагадена?

ВРАТЕТЕ ГИ ЛУЃЕТО ОД КОСОВО - Еди Рама со итен повик до министрите

ВРАТЕТЕ ГИ ЛУЃЕТО ОД КОСОВО - Еди Рама со итен повик до министрите

ПУТИН МУ ЗГРМЕ НА БОРИСОВ: „Ќе ја заобиколиме Бугарија лесно ако го одложуваш намерно Турски тек“

ПУТИН МУ ЗГРМЕ НА БОРИСОВ: „Ќе ја заобиколиме Бугарија лесно ако го одложуваш намерно Турски тек“

(ВИДЕО) ЕВЕ КОЛКУ ТРАЕШЕ: Се појави снимка од разорниот земјотрес во Албанија

(ВИДЕО) ЕВЕ КОЛКУ ТРАЕШЕ: Се појави снимка од разорниот земјотрес во Албанија