12 Декември, 2018
0.3283
    ALK 8271.79    1.51%     BESK 9000    0%     KJUBI 1550    0%     KMB 5062.11    2.62%     MPT 47000.07    1.2%     MTUR 4850    0%     OKTA 4350    2.35%     REPL 70040    3%     RMDEN16 97.3    0.31%     RMDEN17 96.5    0%     SBT 1850    2.66%     STB 1280    0.13%     STIL 122    0.83%     TEL 298.64    1.23%     TNB 14150    1.07%     TTK 1245.37    1%     UNI 2231    -2.96%

Што го чека сега убиецот на бугарската новинарка Маринова?

Објавено во: Балкан 11 Октомври, 2018

Ќе му се суди на убиецот на бугарската новинарка Викторија Маринова (30). 

Властите во Бугарија потврдија дека по нивно барање во Германија е уапсен маж осомничен за силување и убиство на новинарката и дека очекува негово испорачување во земјата. 

Северин Красимов (21) е уапсен во вторникот во куќата на својата мајка кај која побегнал по извршеното злосторство. 

„Бугарските власти очекуваат Германија да го префрли Красимиров на нивна територија“- изјави бугарскиот министер за внатрешни работи, Младен Красимиров.

Министерот за внатрешни работи вели дека засега нема докаази дека убиството на телевизиската новинарка е поврзано со нејзината работа.

Доказите упатуваат дека Красимов е сторител на делото. 

Телото на 30-годишната новинарка е пронајдено во саботата недалеку од Дунав во граскиот парк во нејзиниот роден град Русе. Таа е силувана, брутално претепана и задавена.

Маринова, која има седумгодишна ќерка, била вклучена во истрагата на група бугарски новинари за инфраструктруни проекти кои ги финансира ЕУ, а со кои управувале локалните власти. Нејзината смрт поттикна бес кај многу луѓе во Бугарија. 

Европа е засегната од најновиот случај со убиството на новинарката Викторија Маринова.

Меѓународната федерација на новинари е згрозена и шокирана од бруталното убиство. Како што објавија, Маринова е четвртиот новинар убиен во ЕУ од 2017 година – во изминатите 18 месеци беа убиени Ким Вал во Данска, Дафне Каруана Галиција на Малта и Јан Кучијак во Словачка.

фото Днес.бг

Можеби ќе ве интересира

МИЛИОНСКА ИНВЕСТИЦИЈА: Каде во соседството никнува најголемата фабрика за чаеви?

МИЛИОНСКА ИНВЕСТИЦИЈА: Каде во соседството никнува најголемата фабрика за чаеви?

Нешков до Борисов: Зошто е оваа омраза кон „неосвестените" Македонци?

Нешков до Борисов: Зошто е оваа омраза кон „неосвестените" Македонци?

ТАКСИТЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ МОЖЕ ДА СКОКНАТ И ДО 1000 ОТСТО: Харадинај и се нагледа на Србија

ТАКСИТЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ МОЖЕ ДА СКОКНАТ И ДО 1000 ОТСТО: Харадинај и се нагледа на Србија

Го навредила Ердоган и заврши во притвор

Го навредила Ердоган и заврши во притвор

Приштина подготвува уште три мерки против Србија

Приштина подготвува уште три мерки против Србија

ПРИМЕР ЗА ДОЛГОВЕЧНОСТ: Земја од регионот има над 700 стогодишници

ПРИМЕР ЗА ДОЛГОВЕЧНОСТ: Земја од регионот има над 700 стогодишници

И Грците ќе бараат нов договор?

И Грците ќе бараат нов договор?

Ковачев: Самуил е цар на бугарското царство, Прличев е Бугарин

Ковачев: Самуил е цар на бугарското царство, Прличев е Бугарин

КОЈ И ЗОШТО МУ СЕ ЗАКАНИ: Засилено обезбедување на албанскиот премиер Рама

КОЈ И ЗОШТО МУ СЕ ЗАКАНИ: Засилено обезбедување на албанскиот премиер Рама