20 Февруари, 2019
0.2997
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Што го чека сега убиецот на бугарската новинарка Маринова?

Објавено во: Балкан 11 Октомври, 2018

Ќе му се суди на убиецот на бугарската новинарка Викторија Маринова (30). 

Властите во Бугарија потврдија дека по нивно барање во Германија е уапсен маж осомничен за силување и убиство на новинарката и дека очекува негово испорачување во земјата. 

Северин Красимов (21) е уапсен во вторникот во куќата на својата мајка кај која побегнал по извршеното злосторство. 

„Бугарските власти очекуваат Германија да го префрли Красимиров на нивна територија“- изјави бугарскиот министер за внатрешни работи, Младен Красимиров.

Министерот за внатрешни работи вели дека засега нема докаази дека убиството на телевизиската новинарка е поврзано со нејзината работа.

Доказите упатуваат дека Красимов е сторител на делото. 

Телото на 30-годишната новинарка е пронајдено во саботата недалеку од Дунав во граскиот парк во нејзиниот роден град Русе. Таа е силувана, брутално претепана и задавена.

Маринова, која има седумгодишна ќерка, била вклучена во истрагата на група бугарски новинари за инфраструктруни проекти кои ги финансира ЕУ, а со кои управувале локалните власти. Нејзината смрт поттикна бес кај многу луѓе во Бугарија. 

Европа е засегната од најновиот случај со убиството на новинарката Викторија Маринова.

Меѓународната федерација на новинари е згрозена и шокирана од бруталното убиство. Како што објавија, Маринова е четвртиот новинар убиен во ЕУ од 2017 година – во изминатите 18 месеци беа убиени Ким Вал во Данска, Дафне Каруана Галиција на Малта и Јан Кучијак во Словачка.

фото Днес.бг

Можеби ќе ве интересира

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска