19 Ноември, 2018
0.4109
    ALK 8249.6    0%     CEVI 1000.65    0.06%     GRNT 824.44    -0.12%     KMB 5248.77    -0.75%     MERM 1999    -1.09%     MPT 48858.85    -1.15%     MTUR 5000    0%     NEME 1250    0%     OHB 6700    -0.74%     RMDEN14 96.4    0.1%     RMDEN17 96.6    0.1%     RZLE 21    31.25%     SBT 2151    -9.06%     STB 1287.47    0.1%     STBP 1255    0.08%     TETE 2430.04    -2.72%     UNI 2301    -1.16%     VITA 9200    0.12%

Што и порача Могерини на Македонија?

Објавено во: Македонија 13 Јули, 2018

Високата претставничка на ЕУ, Федерика  Могерини порача дека патот кон Европската Унија е неповратен, а вратите се отворени. 

По состанокот на Советот за стабилизација и асоцијација помеѓу Република Македонија и Европската унија, ги повикаа сите политички партии и граѓаните да ја поддржат имплементацијата на договорот за името со Грција. 

„Сетете се, пред само еден месец договорот не беше потпишан, поканата за НАТО не беше доделена и ја немаше одлуката на Советот со временска рамка за преговори, за помалку од еден месец се наоѓате во сосема различно место“- вели Могерини.

Со доаѓањето на еврокомесарот Јоханес Хан идниот вторник во Скопје почнува и скрининг процесот како прв чекор кон отворање на пристапните преговори со ЕУ во јуни 2019-та. 

Владата најави дека ќе остане посветена на реформите во најкритичните сектори до почетокот на преговорите.

Можеби ќе ве интересира

Спасени завеани луѓе на Пелистер

Спасени завеани луѓе на Пелистер

Груевски од Унгарија се јавил на адвокатот

Груевски од Унгарија се јавил на адвокатот

Груевски се појави на плакат како „Орбановиот ВИП-мигрант“

Груевски се појави на плакат како „Орбановиот ВИП-мигрант“

СЈО води уште една предистражна постапка

СЈО води уште една предистражна постапка

ОПАСНИ МЕСТА ЗА ПАТУВАЊЕ: Што наведуваат за Македонија?

ОПАСНИ МЕСТА ЗА ПАТУВАЊЕ: Што наведуваат за Македонија?

СВЕТСКА ЛИСТА: Еве каде е Скопје меѓу загадените градови

СВЕТСКА ЛИСТА: Еве каде е Скопје меѓу загадените градови

Во МНР повикан унгарскиот амбасадор

Во МНР повикан унгарскиот амбасадор

Млада девојка од Гостивар загина во Италија

Млада девојка од Гостивар загина во Италија

Илија Димовски сепак е меѓу предлагачите на предлог-законот за амнестија

Илија Димовски сепак е меѓу предлагачите на предлог-законот за амнестија