30 Јули, 2021
0.0189

ШТО ЌЕ ПРАВАТ: Во Катар се празнат продавниците

Објавено во: Свет 07 Јуни, 2017

Катар преговара  со Иран и Турција со цел да обезбеди доволно храна и вода. 

Можно е поради кризата брзо да снема основни  намирници. 

Иако Катар е една од најбогатите земји во светот, сепак увезува храна. Поради кризата и прекинот на дипломатските односи од  неколку арапски земји, земјата  почна да преговара со други земји за непречено снабдување со храна и вода. Официјална Доха нагласува дека во продавниците има доволно зрнести намирници за месец дена, а има и големи резерви на основни животни намирници.

Земјата е изолирана. Катар е подготвен да води дијалог за надминување на кризата во односите со соседните земји од реонот на Персискиот Залив, изјави вчера катарскиот министер за надворешни работи шеик Мохамед бин Абдулрахман ал Тани.

Можеби ќе ве интересира

По 179 дена е регистриран нов случај на коронавирусот во Пекинг

По 179 дена е регистриран нов случај на коронавирусот во Пекинг

(ВИДЕО) СНЕГ И СТУД ВО БРАЗИЛ: Луѓето се маваа со топки и правеа снешко

(ВИДЕО) СНЕГ И СТУД ВО БРАЗИЛ: Луѓето се маваа со топки и правеа снешко

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ИТАЛИЈА: Земјата ги „голта“ автомобилите

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ИТАЛИЈА: Земјата ги „голта“ автомобилите

ЗЛОСТОРНИЧКИ СКАНДАЛ ВО САД: Дипломат во американската амбасада во Мексико дрогирал и силувал 23 жени

ЗЛОСТОРНИЧКИ СКАНДАЛ ВО САД: Дипломат во американската амбасада во Мексико дрогирал и силувал 23 жени

АЛЈАСКА ЈА ТРЕСЕШЕ ЗЕМЈОТРЕС ОД 8,2 СТЕПЕНИ: Вклучен алармот поради цунами на Хаваи

АЛЈАСКА ЈА ТРЕСЕШЕ ЗЕМЈОТРЕС ОД 8,2 СТЕПЕНИ: Вклучен алармот поради цунами на Хаваи

GOOGLE И FACEBOOK ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО САД - сите што ќе работат во канцеларија мора да бидат вакцинирани

GOOGLE И FACEBOOK ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО САД - сите што ќе работат во канцеларија мора да бидат вакцинирани

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто