27 Септември, 2021
0.0199

Што ќе прави Катар со нафтата?

Објавено во: Економија 11 Јуни, 2017

Катарскиот министер за енергетика, Мухамед бин Салин ел Саде изјави дека Катар ќе ја почитува одлуката на ОПЕК за намалување на производството на нафта. 

Тој вели дека ќе ја почитуваат оваа одлука иако се соочуваат со криза. 

Дневно Катар произведува најмногу 30.000 барели нафта. 

ОПЕК во мај го продолжи ограничувањето на производството на нафта и тоа ќе трае до март следната година. 

Саудиска Арабија, Бахреин, ОАЕ, Јемен и Египет пред неколку дена ги прекинаа односите со Катар, земјата која ја обвинуваат за помагање тероризам. 

Поради оваа криза се постави прашањето како ќе делува Катар како дел од ОПЕК каде има 12 членки, меѓу кои се и земји кои го блокираат Катар. 

Можеби ќе ве интересира

Во Европа 15 проценти од сиромашните луѓе не можат да си дозволат загревање на домовите

Во Европа 15 проценти од сиромашните луѓе не можат да си дозволат загревање на домовите

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА: Бензините надолу, а дизелот и екстралесното поскапуваат за по еден денар

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА: Бензините надолу, а дизелот и екстралесното поскапуваат за по еден денар

СРЕДБА АЗЕСКИ - ОТО ГРАФ: Има потенцијал за раст на извозот во Германија и за нови инвестиции во земјава

СРЕДБА АЗЕСКИ - ОТО ГРАФ: Има потенцијал за раст на извозот во Германија и за нови инвестиции во земјава

ХАЏИМИШЕВ ЗА ФАКТОР: Топлификација не е загубар и ќе тужиме за штетата, парното допрва ќе поскапува

ХАЏИМИШЕВ ЗА ФАКТОР: Топлификација не е загубар и ќе тужиме за штетата, парното допрва ќе поскапува

Бранко Црвенковски: Требаше да ги заштитам работниците-акционери од менаџерите

Бранко Црвенковски: Требаше да ги заштитам работниците-акционери од менаџерите

ПОПИСОТ СЕ БЛИЖИ ДО ФИНИШ: Еве колкумина се попишани досега

ПОПИСОТ СЕ БЛИЖИ ДО ФИНИШ: Еве колкумина се попишани досега

РЕ-МЕДИКА ќе стане „газда“ на црквата Св. Константин и Елена: „Бетон“ и го префрла долгот од 4,4 милиони евра

РЕ-МЕДИКА ќе стане „газда“ на црквата Св. Константин и Елена: „Бетон“ и го префрла долгот од 4,4 милиони евра

Кој ќе подели 15 милиони евра бруто дивиденда сработена за шест месеци?

Кој ќе подели 15 милиони евра бруто дивиденда сработена за шест месеци?

Револуција во онлајн кредитирањето: СН Финансии создаде неперсонализирана картичка, се доделува за 15 минути

Револуција во онлајн кредитирањето: СН Финансии создаде неперсонализирана картичка, се доделува за 15 минути