30 Јуни, 2022
0.0269

Што му нуди Меркел на Макрон?

Објавено во: Свет 13 Мај, 2017

Добивај вести на Viber

Германската канцеларка, Ангела Меркел на официјален Париз му предлага да го прифати германскиот рецепт за економска обнова, кој е воведен пред 10 години. 

Како што јави дописникот на МИА од Берлин, пораката од Германија доаѓа непосредно пред средба на Меркел со новиот француски претседател,  Емануел Макрон закажана за понеделник. 

На средбата  ќе се разговара за билатералните односи и за иднината на ЕУ.

Меркел смета дека Франција по изборот на Макрон треба да го искористи рецептот со кој Владата на поранешниот германски канцелар, Герхард Шредер во 2003 година направи низа реформи меѓу кои најважни беа преземени во сферата на пазарот на трудот и со тоа создаде предност пред останатите европски економии.

„Се дотогаш Германија и Франција беа на исто ниво на економски перформанси. Во овој случај не се работи дека Германците се подобри, туку дека и Франција може да го стори истото“ - рече Меркел на дебата со претставници на бизнис заедницата во Дизелдорф.

Меркел најави дека со Макрон ќе разговара за засилување на механизмите на еврозоната и за спроведување реформи што ќе дадат брз резултат на пазарот на трудот.

Можеби ќе ве интересира

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар