25 Март, 2018
0.0613

Што пишува во писмото на напаѓачот на американската амбасада во Подгорица?

Објавено во: Балкан 23 Февруари, 2018

Далибор Јауковиќ, кој завчера фрли бомба во дворот на американската амбасада во Подгорица, оставил проштално писмо. Во писмото, кое е откриено од полицијата, Јауковиќ го моли семејството и роднините да му простат за тоа што ќе стори. Покрај тоа, тој ги опишал и своите лични и политички ставови, пренесува „Побједа“.

Покрај тоа, црногорската полиција соопшти дека Јауковиќ не се разнел со експлозивна направа по нападот, како што првично беше јавено, туку дека таа случајно му се активирала. Во истрагата на нападот е вклучено и американското ФБИ, кое ќе помогне за утврдување на причините за инцидентот.

Покрај Јауковиќ, кој почина од здобиените повреди, во нападот нема други жртви, а причинета е помала материјална штета.


Можеби ќе ве интересира

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?