19 Август, 2018
0.3184
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Што пишува во писмото на напаѓачот на американската амбасада во Подгорица?

Објавено во: Балкан 23 Февруари, 2018

Далибор Јауковиќ, кој завчера фрли бомба во дворот на американската амбасада во Подгорица, оставил проштално писмо. Во писмото, кое е откриено од полицијата, Јауковиќ го моли семејството и роднините да му простат за тоа што ќе стори. Покрај тоа, тој ги опишал и своите лични и политички ставови, пренесува „Побједа“.

Покрај тоа, црногорската полиција соопшти дека Јауковиќ не се разнел со експлозивна направа по нападот, како што првично беше јавено, туку дека таа случајно му се активирала. Во истрагата на нападот е вклучено и американското ФБИ, кое ќе помогне за утврдување на причините за инцидентот.

Покрај Јауковиќ, кој почина од здобиените повреди, во нападот нема други жртви, а причинета е помала материјална штета.


Можеби ќе ве интересира

Уште една балканска земја ги проверува мостовите

Уште една балканска земја ги проверува мостовите

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ДОБИ УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ ВО АКП: Порача дека Турците нема да се поклонуваат

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ДОБИ УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ ВО АКП: Порача дека Турците нема да се поклонуваат

(ВИДЕО) Поранешен комичар кој имитирал политичари ќе составува Влада во Словенија

(ВИДЕО) Поранешен комичар кој имитирал политичари ќе составува Влада во Словенија

(ВИДЕО) ДРАМА НА НЕБОТО: Параглајдерист се бореше да се спаси

(ВИДЕО) ДРАМА НА НЕБОТО: Параглајдерист се бореше да се спаси

(ВИДЕО) Србија го затвори воениот детски камп на Златибор

(ВИДЕО) Србија го затвори воениот детски камп на Златибор

Турците ги малтретираат грчките рибари во Егејско море?

Турците ги малтретираат грчките рибари во Егејско море?

(ВИДЕО) ТУРИСТ СЕ УДАВИ: Другите едвај се спасија

(ВИДЕО) ТУРИСТ СЕ УДАВИ: Другите едвај се спасија

ЗА ПОВЕЌЕ ОД ЕДНА ДЕЦЕНИЈА: Aлбанија ќе падне под еден милион

ЗА ПОВЕЌЕ ОД ЕДНА ДЕЦЕНИЈА: Aлбанија ќе падне под еден милион

ЗЕТОТ НА ЕРДОГАН: Турција ќе излезе посилна од сегашната нестабилност на лирата и пазарот

ЗЕТОТ НА ЕРДОГАН: Турција ќе излезе посилна од сегашната нестабилност на лирата и пазарот