09 Август, 2020
0.0420

Што произведува АТС ГРУП на притворениот Шефкет Демировски?

Објавено во: Македонија 14 Ноември, 2019

АТС Груп, фабриката отворена во јули во индустриската зона Визбегово, а во сопственост на Шефкет Демировски, притворен и осомничен во Белград за илегален откуп на интелектуална сопственост, се занимава со производство на композитни производи и производи наменети за опрема на армијата и полицијата во делот на балистичка заштита и балистичка безбедност.

Станува збор за капацитет кој произведува шлемови, елеци и други реквизити за лична заштита на професионалните војници и полицајци. АТС Груп развива стотина нови производи годишно за елитните специјални сили. Производство е под континуиран надзор со свои експерти образовани за наменско производство и под надворешна контрола на странски деловни партнери според ISO 9001 стандардите.

Исто така, има континуирана соработка во областа на развој на нови материјали со познати институти од Европа, САД и други региони.  Станува збор за специјализирана  фабрика за балистички производи и решенија со мултинационални консултации, во соработка со главните играчи на пазарот. Производството е според стандарди и препораки кои ги бара НАТО и САД.

Претходно, „Вечерње новости“ објави дека Демировски,  кој прибирал докуметација од фабриката за муниција „Први Партизан“ од Ужице, делото го сторил со цел да изработи машина за производство на муниција со калибар 12,7 мм во погоните на некогашната фабрика за муниција „Сувенир“ во Македонски Брод, како и во фабриката за оружје во Катар, каде е косопственик.

Атс Груп е гринфилд инвестиција од три милиони евра која на почеток започна со вработување на 80 лица. За Демировски е познато дека претходно неколку децении работел во странство пред да одлучи да инвестира во земјава.

Годишниот обрт на производство на компанијата според најавите треба да изнесува 30 милиони евра. Финалниот производ е наменет за извоз на странските пазари пред се во Европа, Турција и Катар. 


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ДРАМАТИЧНА ТЕПАЧКА ПРЕД ГРАДСКА БОЛНИЦА - причина е прегазено дете

(ФОТО) ДРАМАТИЧНА ТЕПАЧКА ПРЕД ГРАДСКА БОЛНИЦА - причина е прегазено дете

Д-р. Стојанов: И млади луѓе, спортисти, без коморбидитети, можат да завршат на респиратор, зошто - нема докази

Д-р. Стојанов: И млади луѓе, спортисти, без коморбидитети, можат да завршат на респиратор, зошто - нема докази

СЕ РАСТОВАРУВААТ СКОПСКИТЕ БОЛНИЦИ - помалку примени, повеќе оздравени од ковид-19

СЕ РАСТОВАРУВААТ СКОПСКИТЕ БОЛНИЦИ - помалку примени, повеќе оздравени од ковид-19

ДАЛИ ЗАПНАА НА ПРЕМИЕРСКАТА ПОЗИЦИЈА - преговорите напредуваат, но не завршуват

ДАЛИ ЗАПНАА НА ПРЕМИЕРСКАТА ПОЗИЦИЈА - преговорите напредуваат, но не завршуват

ВИЦЕ ЗАЕВ ЖЕСТОКО ДО ВМРО-ДПМНЕ - на суд ќе ги докажуваат подлите лаги за запалените автомобили

ВИЦЕ ЗАЕВ ЖЕСТОКО ДО ВМРО-ДПМНЕ - на суд ќе ги докажуваат подлите лаги за запалените автомобили

НЕ ТОЛКУ ЛОШ КОВИД БИЛАНС - 85 нови случаи на 1.188 тестирања

НЕ ТОЛКУ ЛОШ КОВИД БИЛАНС - 85 нови случаи на 1.188 тестирања

(ФОТО) ПРЕД УНИВЕРЗАЛНА САЛА СЕ СЕЧАТ ЕЛКИ СТАРИ 50 ГОДИНИ - која е причината

(ФОТО) ПРЕД УНИВЕРЗАЛНА САЛА СЕ СЕЧАТ ЕЛКИ СТАРИ 50 ГОДИНИ - која е причината

(КОМИЧНО ВИДЕО) ОПШТИНСКА НЕГРИЖА: Млад човек си посла крпа и си се избања во „Аеродромското езеро“

(КОМИЧНО ВИДЕО) ОПШТИНСКА НЕГРИЖА: Млад човек си посла крпа и си се избања во „Аеродромското езеро“

ТРИ ЛИЦА СЕ ИСЧЕЗНАТИ ВО САМО ДВА ДЕНА - полицијата трага по нив

ТРИ ЛИЦА СЕ ИСЧЕЗНАТИ ВО САМО ДВА ДЕНА - полицијата трага по нив