07 Декември, 2022
0.0303

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

Објавено во: Економија 26 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Цените на нафтата денеска продолжија да паѓаат, втора сесија по ред, поради стравувањата од намалена побарувачка на гориво поради очекуваната глобална рецесија предизвикана од зголемувањето на светските каматни стапки и јакнењето на американскиот долар, што ја ограничува способноста на потрошувачите кои поседуваат други валути за да купат нафта.

Европската нафта од типот „брент“ за ноемвриска испорака (идни договори) падна за 1,24 долари или 1,44 отсто, на 84,91 долари за барел, покажуваат најновите достапни податоци на oilprice.com, кој ги следи пазарните цени во реално време.

Фјучерсите на американската сурова нафта WTI, исто така за испорака во ноември, потонаа за 1,32 долари или 1,68 отсто, на 77,42 долари за барел.

Цените на двата вида нафта во петокот се вратија за околу 5,0 отсто на најниското ниво од јануари годинава, пренесува Ројтерс. Растот на доларот, кој денеска достигна ново 20-годишно ниво во однос на кошницата на главни валути, има тенденција да ја потисне побарувачката за нафта бидејќи купувачите кои користат други валути треба да трошат повеќе за да добијат долари за да платат за „црното злато“ со кое се тргува во американска валута.

Централните банки во голем број земји, вклучително и Соединетите Американски Држави, еден од најголемите светски потрошувачи на сурова нафта, минатата недела ги зголемија референтните каматни стапки за да ја спречат зголемената инфлација, што доведе до загриженост на пазарите дека заострувањето на условите за задолжување може да предизвика економско забавување.

Вниманието на играчите на пазарот сега е свртено кон она што Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници предводени од Русија, или алијансата наречена ОПЕК +, би можеле да направат на состанокот на 5 октомври, откако на последната седница се согласија на скромно намалување на производството.

Бидејќи ОПЕК + произведува далеку под целното производство, секое новонајавено намалување на транспортот можеби нема да има големо влијание врз понудата, проценува британската агенција.

Податоците објавени минатата недела покажаа дека групата ОПЕК + не го достигна целното ниво на производство за 3,58 милиони барели дневно во август, што е поголем недостиг од јули.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Додека храната поскапува, има ли нешто што поевтинило?

Додека храната поскапува, има ли нешто што поевтинило?

Генерали Инвестментс: Пазарите на капитал продолжуваат да остваруваат благи добивки

Генерали Инвестментс: Пазарите на капитал продолжуваат да остваруваат благи добивки

ДИРЕКТОРСКИ ПРОМЕНИ ВО ЖИТО ЛУКС - нов потпретседател на УО и заменик генерален директор е Димитриос Плакоутсис

ДИРЕКТОРСКИ ПРОМЕНИ ВО ЖИТО ЛУКС - нов потпретседател на УО и заменик генерален директор е Димитриос Плакоутсис

За колку се зголемила минималната потрошувачка кошничка во ноември?

За колку се зголемила минималната потрошувачка кошничка во ноември?

МАЈКРОСОФТ ГО ДОБИВА ПРВИОТ СИНДИКАТ НА РАБОТНИЦИТЕ - рокот за гласање е до крајот на декември

МАЈКРОСОФТ ГО ДОБИВА ПРВИОТ СИНДИКАТ НА РАБОТНИЦИТЕ - рокот за гласање е до крајот на декември

Ескалација на трговските спорови меѓу ЕУ и Кина во Светската трговска организација

Ескалација на трговските спорови меѓу ЕУ и Кина во Светската трговска организација

Стопанската Комора на Македонија идентификува извозните можности и потенцијали на македонската економија

Стопанската Комора на Македонија идентификува извозните можности и потенцијали на македонската економија

Се зголемуваат платите во Владата за 5.350 денари

Се зголемуваат платите во Владата за 5.350 денари

НЛБ го постави Ѓоре Андоновски за директор на Lease&Go

НЛБ го постави Ѓоре Андоновски за директор на Lease&Go