27 Мај, 2022
0.0240

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ПОТРАГАТА ЗА МАТЕЈ: Приватен детектив со нови тези што можело да се случи

Објавено во: Балкан 26 Јануари, 2022

Матеј Периш (27) од Сплит исчезнал во Белград на 31 декември, а оттогаш 27 дена потрагата по него трае деноноќно. Во акцијата се вклучени и припадници на МВР, пожарникари, речни риболовци... Освен во главниот град на Србија, потрагата е проширена и во Пожаревац, Смедерево и Панчево, а од неодамна се приклучи и Интерпол.

За сето ова време, според изворот од истрагата, во полиција контактирале граѓани, кои тврдат дека виделе дечко што личи на Периш, а секоја таква информација детално се истражува. Последна по ред била пријавата на една жена, која, како што се дознава, во полиција изјавила дека го видела Матеј во близина на железничката станица, каде што, инаку, работи во киоск. Но, со проверката е утврдено дека не се работи за исчезнатиот сплитќанец.

Некои медиуми ја објавија изјавата на приватниот детектив Брацо ​​Здравковиќ, кој меѓу другото изјави „дека од лично искуство може да каже дека во вакви случаи може да се очекува неочекуваното“. Тој тврди дека неодамна го контактирало момче кое го познава Матеј и пријателите со кои Матеј се дружи.

- Вели дека овие момци се добри, но и хиперактивни. Меѓу другото, ми кажа дека и сплитското општество имало меѓусебни облози дека некој може да направи нешто за нешто, во денешно време тоа се нарекува „предизвик“. Овој може толку многу да скокне, овој може да скокне од овој и од оној мост - вели Здравковиќ. - Потоа, да речеме, некој полноќен триатлон, во смисла на трчање неколку километри, пливање, а потоа излегол на одредено место и направил околу стотина склекови. Можеби ова е облог во триатлон. Можеби младиот човек по наговор на пријателите истрчал километар и половина, скокнал во Сава и допливал кон „Готик“, се поради облогот.

Матеј исчезна во раните утрински часови на 31 декември. Тој бил со друштвото во клубот „Готик“, кога од засега непознати причини излегол надвор. Камерите го снимија како трча по улиците во близина на Бетон хол, но и како доаѓа до Сава. Од таму му се губи секаква трага.

НЕНАД ПЕРИШ, Таткото на исчезнатиот Матеј: МОРА ДА ВЕРУВАМ

Таткото на Матеј, Ненад Периш, кој е во Белград по исчезнувањето на неговиот син, рече дека не коментирал поединечни мислења и согледувања:

- За мене релевантна информација е само официјалната информација што ја објави МВР на Србија. Полицијата се уште ги спроведува сите истражни дејствија. За жал, нема нови значајни информации. Свесен сум дека поминаа многу денови, но како родител морам да верувам дека имам надеж, дека мојот син е жив.


фото: Јутјуб принтскрин

Можеби ќе ве интересира

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Жена избоде друга жена на судење во Врање

Жена избоде друга жена на судење во Врање

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор