15 Октомври, 2018
0.2969
    ALK 7932.53    -0.84%     AUMK 1700    -5.82%     CEVI 1000    0%     FERS 60000    0%     GRNT 791    -1.12%     KJUBI 1460    -2.99%     KMB 4997.73    -0.37%     MPT 45296.92    -2.59%     OHB 6283.55    -1.05%     OKTA 4506.4    2.42%     RMDEN13 97.2    0.21%     RMDEN16 96    -0.31%     RZLV 60    1.69%     SBT 2250    -2.64%     SIL 70    0%     STB 1093.06    -0.63%     STBP 1080    -10%     TEL 280    0%     TKVS 4950    -7.48%     TTK 1120.81    -2.63%     USJE 23000    -0.37%

Што велат од Комерцијална банка за преземањето на Тиранска банка

Објавено во: Финансии 08 Август, 2018

Транскацијата е предмет на регулаторни одобренија во соодветните јурисдикции, велат од Комерцијална банка по повод преземањето на Тиранската банка заедно со Балфин груп. Од домашната банка велат дека пред финализирање на соодветната трансакција и добивањето на сопственичките права во Тирана банка, потребно е претходно да се добие согласност од соодветните регулаторни тела во двете држави. 

„Во овој контекст сопственоста, а со тоа и гласачките права во Тирана банка, ќе бидат остварени по целосното завршување на трансакцијата, стои во известувањето од Комерцијална банка.

Оттаму велат дека тоа е важно за да се избегне погрешна перцепција во јавноста и кај потенцијалните инвеститори.

Инаку веста за преземањето денеска ја објави Балфин груп. Од компанијата соопштија дека тие и Комерцијална банка ја преземаат Тиранската банка. Според информации кои ги навеле Балфин ќе биде со поголемо учество во капиталот, а Комерцијална банка ќе има помал дел.


Можеби ќе ве интересира

ШТО СЕ СЛУЧИ: Надминат годишниот рекорд на берзата на цел квартал до крајот

ШТО СЕ СЛУЧИ: Надминат годишниот рекорд на берзата на цел квартал до крајот

Словенија ем со дивиденда, ем пари од продажба на НЛБ

Словенија ем со дивиденда, ем пари од продажба на НЛБ

НЛБ банка понудена на продажба до крајот на годината

НЛБ банка понудена на продажба до крајот на годината

КОЈ ПРЕПОРАЧА ДОБАР РАБОТНИК ДОБИВА 1300 ЕВРА ВО КЕШ: Хрватска фирма во потрага по работници

КОЈ ПРЕПОРАЧА ДОБАР РАБОТНИК ДОБИВА 1300 ЕВРА ВО КЕШ: Хрватска фирма во потрага по работници

РЕБАЛАНС: Повеќе пари за општините, капиталните трошоци одат надолу

РЕБАЛАНС: Повеќе пари за општините, капиталните трошоци одат надолу

Нема да има гонење за Груевски, Георгиевски и Ѓорчев за „Македонски пошти“.

Нема да има гонење за Груевски, Георгиевски и Ѓорчев за „Македонски пошти“.

НОВ СЛУЧАЈ НА СЈО: Три лица приведени за „Поштенска банка“

НОВ СЛУЧАЈ НА СЈО: Три лица приведени за „Поштенска банка“

Македонија влезе во Топ-1о земји со најмал ризик за перење пари

Македонија влезе во Топ-1о земји со најмал ризик за перење пари

Светска банка ќе и стави на располагање околу 400 милиони евра на Македонија

Светска банка ќе и стави на располагање околу 400 милиони евра на Македонија