19 Август, 2019
0.0204

Што вели Заев за оставките и изборите кои ги бара опозицијата?

Објавено во: Македонија 13 Август, 2019

За оставки и предвремени избори премиерот Зоран Заев не размислува. 

Откако во јавноста се појави аферата „Рекет“, од опозицијата бараат оставки и предвремени избори. 

„Апсолутно Владата, која го има на чело човекот кој го пријави овој случај, сето тоа го ставам во вода, го ставам на страна, немам намера да размислувам за ниту за оставки, ниту за предвремени избори“, изјави Заев.

За предвремени избори, рече дека тие би можеле да се одржат најрано во октомври идната година. 

Освен ВМРО-ДПМНЕ, од Алијансата за Албанците денеска исто така побараа лидерска и избори, затоа што сметаат дека со „Рекет“ е нарушен меѓународниот углед на Македонија. 

Можеби ќе ве интересира

Како Фетаи го коментира „Рекет“

Како Фетаи го коментира „Рекет“

Изгасен пожарот кај Пинтија

Изгасен пожарот кај Пинтија

СОНЧЕВО И ТОПЛО: Какво време не очекува оваа работна недела?

СОНЧЕВО И ТОПЛО: Какво време не очекува оваа работна недела?

Колку градови може да ни испразни заминувањето во Германија?

Колку градови може да ни испразни заминувањето во Германија?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пожари во Скопје, АРМ слави роденден

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пожари во Скопје, АРМ слави роденден

Пожарот кај Пинтија уште гори-ќе се дежура и ноќеска

Пожарот кај Пинтија уште гори-ќе се дежура и ноќеска

СКОПЈЕ: Еден пожар ставен под контрола, друг избувнал кај Сопиште

СКОПЈЕ: Еден пожар ставен под контрола, друг избувнал кај Сопиште

Димитров се огласи за случајот „Рекет“

Димитров се огласи за случајот „Рекет“

(ФОТО) Пожар над населбата Пинтија, гори мешана шума

(ФОТО) Пожар над населбата Пинтија, гори мешана шума