22 Септември, 2019
0.0167

Штрајкуваат пилотите на „Бритиш ервејс“: Речиси сите летови се откажани

Објавено во: Свет 09 Септември, 2019

„Бритиш ервејс“ објави дека ги откажала скоро сите летови кон Велика Британија на првиот ден од штрајкот на пилотите.
„Немаме друг избор освен да откажеме скоро 100 проценти од летовите“, соопштија од администрацијата на британскиот ерлајнс.

Штрајкот може да погоди десетици илјади патници бидејќи компанијата обезбедува околу 850 летови дневно во Велика Британија, при што повеќето заминуваат од лондонските аеродроми Хитроу и Гетвик.
  „Бритиш ервејс“ се соочува со пилотски ѓтрајк откако минатата недела одби да ги продолжи преговорите со синдикатот „Балпа“.

Пилотите претходно го објавија штрајкот во понеделник и вторник, како и на 27 септември, за несогласувања околу платата.

„Бритиш ервејс“ не е единствената авиокомпанија со која се соочува штрајк од незадоволниот персонал. Ирската Рајанер го најави штрајкот во септември, додека францускиот „Ер Франс“ се соочува со штрајк од 2018 година.


Можеби ќе ве интересира

Итна евакуација на 42.000 луѓе: Во Полска пронајдена бомба од 5,5 тони од Втората светска војна

Итна евакуација на 42.000 луѓе: Во Полска пронајдена бомба од 5,5 тони од Втората светска војна

(ВИДЕО) Париз: Повеќе од 150 луѓе се уапсени за време на протестот „жолт елек“

(ВИДЕО) Париз: Повеќе од 150 луѓе се уапсени за време на протестот „жолт елек“

Скандал ја тресе Германија: Ербас откривал војни тајни?!

Скандал ја тресе Германија: Ербас откривал војни тајни?!

(ВИДЕО) 7.000 полицајци на нозе: Серија протести во Париз

(ВИДЕО) 7.000 полицајци на нозе: Серија протести во Париз

САД испраќа бродови на Блискиот исток: Разурнувач исплови кон Персискиот Залив

САД испраќа бродови на Блискиот исток: Разурнувач исплови кон Персискиот Залив

Зариф: Новите санкции се знак на американски очај

Зариф: Новите санкции се знак на американски очај

СЗО алармира: 80 милиони луѓе можат да умрат за 36 часа

СЗО алармира: 80 милиони луѓе можат да умрат за 36 часа

Трамп го одобри распоредувањето на трупите во Саудиска Арабија и ОАЕ

Трамп го одобри распоредувањето на трупите во Саудиска Арабија и ОАЕ

(ВИДЕО) Бурата „Имелда“ го разори Тексас

(ВИДЕО) Бурата „Имелда“ го разори Тексас