15 Ноември, 2019
0.0190

Швајцарците гласаа на референдум и еве што одлучија

Објавено во: Свет 19 Мај, 2019

Во Швајцарија граѓаните денеска на референдуми ги одобрија измените на законите за корпоративниот даночен и на пензискиот систем и на законските одредби за заострување на условите за поседување на оружје.

Како што соопшти Централната изборна комисија, за измените на законите за даночен и пензиски систем гласале 66 отсто од избирачите што го искористија своето гласачко право, а 34 проценти се против.

Швајцарскиот претседател и министер за финансии Уели Маурер ги поздрави резултатите од референдумот, нагласувајќи дека одобрувањето на измените е од витално значење, затоа што на тој начин ќе се спречи Швајцарија да добие статус на земја „даночен одметник“, што би претставувало „егзистенцијална закана за државата“.

На вториот референдум, пак, измените на законот за оружје ги одобриле 67 проценти од избирачите, а 33 се против.

Одбивањето на овие измени ќе ја доведоа Швајцарија пред можноста да биде исклучена од европските договори од Шенген и од Даблин. Земјата нив ги почитува иако не е членка на ЕУ.

Заострените услови за поседување оружје се однесуваат на полуавтоматското оружје со големи шаржери и на некои видови пушки.

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?

(ФОТО) ИЗРАЕЛ СЕ ЗАКАНИ НА ИСЛАМСКИ ЏИХАД: Или ќе запрат или ќе трпат удари

(ФОТО) ИЗРАЕЛ СЕ ЗАКАНИ НА ИСЛАМСКИ ЏИХАД: Или ќе запрат или ќе трпат удари