29 Ноември, 2021
0.0246

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Објавено во: Економија 20 Октомври, 2021

Швајцарија стравува дека ќе биде погодена од енергетска криза. Властите испратија писмо до адресите на 30.000 компании со информации дека, во случај на прекин на електричната енергија, може да дојде до ограничувања во снабдувањето. Компаниите кои трошат повеќе од 100.000 киловат-часови годишно, ќе бидат замолени да ја намалат потрошувачката за 10 до 30 проценти во случај на недостиг. 

Државата се плаши од прекин на електричната енергија, а Швајцарската комисија за електрична енергија (ЕЛКОМ) претходно предупреди на опасност од „затемнување“.

Од потрошувачите кои не се приоритет, властите прво ќе побараат да штедат, со цел да обезбедат електрична енергија за индустријата.

Се очекува дека Швајцарија оваа зима би можела да остане без струја два дена. 

Многу земји во светот се подготвуваат за ова сценарио. Во Индија веќе се чувствува енергетската криза. 

Привремено укинување на ДДВ-то на струјата и гасот има во Данска, замрзнување на цени на прехранбени производи и на горивата во Хрватска, штедење на струја преку рестрикции во некои фабрики во Кина, а Германија  размислува директно да го субвенционира греењето за сиромашните. Чешка веќе одлучи да го укине ДДВ-то за струја и гас за наредните два месеци. 

Можеби ќе ве интересира

Кире Наумов е реименуван за главен извршен директор на Развојна банка

Кире Наумов е реименуван за главен извршен директор на Развојна банка

Германија ја има најголемата инфлација по скоро три децении

Германија ја има најголемата инфлација по скоро три децении

Работници, очекувајте исплата на К-15

Работници, очекувајте исплата на К-15

СОСТОЈБАТА СО СТРУЈАТА Е АЛАРМАНТНА, ЦЕНИТЕ ЗГОЛЕМЕНИ ЗА ПЕТ ДО СЕДУМ ПАТИ - комората бара државата да го зголеми домашното производство

СОСТОЈБАТА СО СТРУЈАТА Е АЛАРМАНТНА, ЦЕНИТЕ ЗГОЛЕМЕНИ ЗА ПЕТ ДО СЕДУМ ПАТИ - комората бара државата да го зголеми домашното производство

Поевтинување на бензините, цената на дизелот останува иста

Поевтинување на бензините, цената на дизелот останува иста

Опозицијата со реакција: Интервентниот фонд е наш амандман прифатен од власта

Опозицијата со реакција: Интервентниот фонд е наш амандман прифатен од власта

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година