07 Август, 2022
0.0220

Швајцарски државјанин ставил дрвени таблички на возилото, и е фатен на граница, а имал пропуст кој сакал да го скрие

Објавено во: Балкан 05 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Возач со дрвени регистарски таблички на возилото се обидел да ја помине хрватската граница. Станува збор за 25-годишен државјанин на Швајцарија, кој управувал автомобил со босанско-херцеговски национални таблички. 

Него го контролирале на хрватскиот граничен премин „Стара Градишка“ вчера околу 18 часот, на излез од Хрватска. 

Полициските службеници се посомневале во автентичноста на регистарските таблички. 

Утврдено е дека на 1. август, австриската полиција му ги одзела регистарските таблички поради техничка неисправност на возилото, додека не го санира дефектот. Но, возачот до 4. август  тоа не го сторил, туку направил дрвени регистарски таблички на кои залепил хартија со пишана ознака за регистрација и тие ги користел како вистински.

Полицајците  го извлекле возилото од патот и ги одзеле регистарските таблички, а против возачот поднеле кривична пријава до Општинското државно правобранителство во Славонски Брод. Возачот е осомничен за сторено кривично дело „фалсификување исправа“. 

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова

Ердоган потврди: Ќе плаќаме во рубљи

Ердоган потврди: Ќе плаќаме во рубљи

Меѓу загинатите во Хрватска три католички свештеници и шест калуѓерки

Меѓу загинатите во Хрватска три католички свештеници и шест калуѓерки

Германка загина во судар на два брода во Хрватска

Германка загина во судар на два брода во Хрватска

Возачот заспал, 11 починати и 34 повредени во автобуската несреќа во Хрватска

Возачот заспал, 11 починати и 34 повредени во автобуската несреќа во Хрватска