20 Јули, 2019
0.0254

Швајцарско чудо: Стапката на невработеност кај младите помала од онаа кај возрасните

Објавено во: Економија 10 Јануари, 2019


Швајцарија во 2018-та постигнала рекордно ниска просечната месечна стапка на невработеност во земјата во последните десет години од само 2,6 отсто, во споредба со 3,2 од 2017 година, според податоците на Државниот секретаријат за економски прашања - SECO, 

Она што е најинтересно е дека стапката на невработеност кај младите минатата година достигнала 2,4 отсто, што е за 0,7 отсто помалку во однос на претходната година.


Просечната месечна стапка на невработеност на лица постари од 50 години изнесува 2,5 проценти.

Во соопштението SECO констатира дека податоците од 2018 покаживаат дека швајцарската економија и пазарот на труд се "стабилни и во здрава состојба."

Минатата година, Швајцарија месечно во просек имала по 118.103 невработени, што е за 25.039 помалку во споредба со 2017 година.
Можеби ќе ве интересира

Ова се топ три најплатени професии во Македонија

Ова се топ три најплатени професии во Македонија

Владата без јасна стратегија за тужбата од Хеленик петролеум: Процесот бил сензитивен

Владата без јасна стратегија за тужбата од Хеленик петролеум: Процесот бил сензитивен

ПОРАСНАЛЕ ПЛАТИТЕ: Анѓушев кажа кога ќе стигнеме до 500 евра

ПОРАСНАЛЕ ПЛАТИТЕ: Анѓушев кажа кога ќе стигнеме до 500 евра

Трипуновски: Над 500 вработени во државното Водостопанство три месеци без плата

Трипуновски: Над 500 вработени во државното Водостопанство три месеци без плата

Пултови за МојДДВ: Зошто некои сметки не се скенираат

Пултови за МојДДВ: Зошто некои сметки не се скенираат

Македонците со двојно повеќе „дебели“ кредити, купуваат поскапи недвижнини и автомобили

Македонците со двојно повеќе „дебели“ кредити, купуваат поскапи недвижнини и автомобили

Колку пари има во бизнисот со цигари?

Колку пари има во бизнисот со цигари?

Младеновски се поправи: Нема да вработувам буквално пријатели и блиски во „Балканлар пластик“

Младеновски се поправи: Нема да вработувам буквално пријатели и блиски во „Балканлар пластик“

Асани: 24 скапи возила на Кочан се под банкарски залог

Асани: 24 скапи возила на Кочан се под банкарски залог