22 Септември, 2020
0.0566

ШВАЈЦАРСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Визирите се несоодветна заштита од вирусот

Објавено во: Свет 04 Август, 2020

Здравствени работници во швајцарскиот кантон Граубунден кои ја проучувале заразата со корона вирусот кај вработени во хотел дошле до алармантен податок дека сите што се штителе од Ковид-19 со визири се заразиле, а оние пак кои носеле само маска успешно се заштитиле од инфекцијата. По ваквите сознанија, Владата на Швајцарија соопшти дека визирите се несоодветна заштита и доколку некој одлучи да ги носи, тоа треба да биде единствено во комбинација со заштитна маска.

Според шефот на кантоналното одделение за здравство во Граубунден, Рудолф Леутолд, сите заразени од хотелот ги поврзува само тоа што носеле пластични штитници, односно визири за да ја избегнат заразата со корона вирусот, нагласувајќи дека нема ниту една инфекција кај вработените кои носеле заштитни маски на устата.

Сосема иста став има и д-р. Марина Јамнички која вели дека визирите не само што се помалку ефикасни од маските, туку создаваат и лажно чувство на сигурност кај луѓето што ги носат, заради што смета дека тие треба да се носат само во комбинација со маска.

По ова истражување Владата на Швајцарија размислува да ги промени правилата со кои угостителските работници ќе мора да носта само маски, наместо визири. 


Можеби ќе ве интересира

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза