15 Ноември, 2019
0.0384

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Објавено во: Свет 11 Октомври, 2019

На состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ, Шведска ќе бара Европската унија да воведе ембарго за извоз оружје на Турција, одлучи денеска шведскиот Парламент, пренесе Б92.

Министерката за надворешни работи Ан Линде вчера ја осуди воената офанзива во североисточна Сирија.

„Турција го крши меѓународното право, ја дестабилизира ситуацијата и ризикува големи човечки загуби, не само за Курдите. Советот за безбедност на ООН мора итно да се позанимава со ова прашање“, напиша таа на Твитер.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КУЌИ ОД 40 КВАДРАТИ: Минлив тренд или се почесто ќе ги има во иднина?

(ВИДЕО) КУЌИ ОД 40 КВАДРАТИ: Минлив тренд или се почесто ќе ги има во иднина?

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?