02 Декември, 2022
0.0249

Си-Ен-Ен: Американско-кинеската чип војна се прелева и во Европа

Објавено во: Економија 25 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Два европски договори за чипови наидоа на проблеми поради нивните врски со Кина, што е знак на загриженост што се шири на Запад поради потенцијалната кинеска контрола на критичната инфраструктура.

Минатата недела, на новиот сопственик на најголемиот британски производител на чипови му беше наредено да го прекине преземањето, само неколку дена откако беше блокирана уште една продажба на фабрика за чипови во Германија. И двете трансакции беа погодени од загриженоста за националната безбедност и вклучуваа превземања од компании во кинеска сопственост, пишува Си-Ен-Ен.

Во Обединетото Кралство, на Nexperia, холандска филијала на производителот на полупроводници Wingtech, котирана на Шангај, и беше кажано од владата да продаде најмалку 86 отсто од својот удел во Newport Wafer Fab, повеќе од една година откако ја презеде контролата врз фабриката. Вработените оттогаш протестираат против одлуката, велејќи дека таа става во опасност речиси 600 работни места.

Во Германија, Министерството за економија му забрани на Elmos Semiconductor, производител на автомобилски чипови, да ја продаде својата фабрика во градот Дортмунд на Silex, шведска филијала на кинеската Sai Microelectronics. Седиштето на германскиот производител на чипови Elmos Semiconductor во Дортмунд.

Производството на чипови е нов фронт во тензиите меѓу САД и Кина. Сега двата проблематични договори илустрираат како притисокот расте во Европа, особено кога западните функционери се соочуваат со повици клучните сектори да се држат надвор од кинеската контрола.

„Овие одлуки означуваат промена кон построги ставови во однос на кинеските инвестиции во критичните индустрии во Европа“, рече Ксијаоменг Лу, директор за геотехнологија во Групацијата Евроазија.

„Притисокот на САД дефинитивно придонесе за овие одлуки. Зголеменото чувство за технолошки суверенитет, исто така, веројатно ги поттикна овие потези - владите ширум светот сè повеќе ја [гледаат] индустријата за полупроводници како стратешки ресурс и се обидуваат да ги заштитат од странски преземања.

Правните експерти рекоа дека двете одлуки биле значајни бидејќи првично се сметало дека секоја зделка е расчистена.

Случајот Њупорт Вафер е „првата завршена аквизиција“ која треба да се одврзе според актот на Обединетото Кралство за национална безбедност и инвестиции (NSI), кој стапи целосно на сила во јануари, според Иан Гилс, шеф на антимонополски и конкуренција за Европа, Средниот Исток и Азија за Нортон Роуз.

Некспериа минатата недела рече дека е „шокирана“ од одлуката и дека „Владата на ОК избра да не влегува во значаен дијалог со Некспериа, па дури и да не ја посети локацијата на Њупорт“.

Компанијата додаде дека понудила да избегне „активности од потенцијална загриженост и да и обезбеди на владата на ОК директна контрола и учество во управувањето со Њупорт“, локација од 28 хектари во јужен Велс.

Фабриката произведува силиконски наполитанки, основа за изработка на компјутерски чипови. Многу од нивните производиги напојуваат автомобилите и медицинската опрема. Некспериа посочи дека работниците во објектот сега се соочуваат со неизвесна иднина.

Во отворено писмо до владата на Обединетото Кралство минатиот четврток, Здружението на персоналот Nexperia Newport рече дека е „во неверување“ што егзистенцијата на вработените била „загрозена во пресрет на Божиќ“.

„Ова е јасно длабоко политичка одлука“, напиша групата, отфрлајќи ја идејата дека договорот ќе ја поткопа британската безбедност. „Мора да видите смисла и да ги заштитите нашите работни места со тоа што ќе дозволите Nexperia да ја задржи нивната фабрика во Њупорт“. Владата на ОК размислува дали да блокира кинеска компанија да остане на нов сопственик на Newport Wafer Fab, разоткривајќи ја политичката дилема помеѓу поддршката на клучната индустрија и задржување на влијанието на Пекинг под контрола.

За Елмос, германските власти првично посочија дека ќе издадат условно одобрување, па дури и споделија нацрт-одобрување по интензивен процес на ревизија што траеше околу 10 месеци, се вели во соопштението на компанијата по налогот.

„Трансакцијата стана играчка на јавна дебата за купувањето акции на кинеските инвеститори во клучните германски технологии“, рече тој.

Можно е регулаторите да биле загрижени за одливот на технички знаења, според Александар Рине, шеф на европската антимонополска практика на меѓународната адвокатска фирма Милбанк од Минхен.

„Елмос е познат по тоа што прави чипови за автомобилскиот сектор, кој е основната индустрија на Германија и гордоста на земјата“, рече тој во едно интервју.

И Елмос и Некспериа ги одбија барањата за интервју. Портпаролот на Nexperia изјави за CNN Business во вторникот дека ги разгледува своите опции во врска со одлуката на владата на ОК.

Чиповите се растечки извор на тензии меѓу САД и Кина. Вашингтон го прогласи недостигот на материјали за прашање на националната безбедност и ја истакна важноста да се остане конкурентен во напредните технолошки способности.

Оваа година, Соединетите Држави ги зголемија сопствените ограничувања и ги притиснаа сојузниците да ги донесат своите, според Лу. Во август, американската влада им нареди на два врвни производители на чипови, Nvidia (NVDA) и AMD (AMD), да го запрат извозот на одредени чипови со високи перформанси во Кина.

Два месеци подоцна, администрацијата на Бајден откри опсежна контрола на извозот со која им забрануваа на кинеските компании да купуваат напредни чипови и опрема за производство на чипови без лиценца. Правилата, исто така, ја ограничија способноста на американските граѓани или имателите на зелени карти на САД да обезбедат поддршка за развој или производство на чипови во одредени производствени капацитети во Кина.

Притисокот се зголемува. Во понеделникот, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, го повика Западот „да биде внимателен да не создаде нови зависности“ од Кина. Говорејќи на парламентарното собрание на НАТО во Мадрид, Столтенберг рече дека гледа „растечки кинески напори“ за контрола на западната критична инфраструктура, синџирите на снабдување и клучните индустриски сектори.

„Не можеме да им дадеме шанса на авторитарните режими да ги искористат нашите ранливости и да не поткопаат“, рече тој.

„Ние цврсто се спротивставуваме на потегот на Обединетото Кралство и ја повикуваме ОК да ги почитува легитимните права и интереси на кинеските компании и да обезбеди фер, праведна и (а) недискриминаторска деловна средина“, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг на брифинг минатиот петок кога беше прашан за нарачката на Њупорт Вафер. 

Жао Лиџијан, друг портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи, ги повика Германија и другите земји да „се воздржат од политизирање на нормалната економска и трговска соработка“ на прес-конференција претходно овој месец, без конкретно да му се обрати на Елмос.

Германија покажа поголема контрола на кинеските купувачи оваа година. Минатиот месец, понудата на кинескиот државен поморски гигант Коско за удел во оператор на пристанишен терминал во Хамбург предизвика слична контроверзија. Под притисок на некои членови на владата, големината на инвестицијата подоцна беше ограничена.

Адвокатите велат дека доколку производителите на чипови поднесат жалба, би можеле да се соочат со неизвесна битка која може да трае со години.

Во секој случај, тие ќе треба да поднесат предизвик на суд во рок од приближно еден месец од одлуките на регулаторите, исклучувајќи исклучителни околности, според Нортон Роуз.

И Велика Британија и Германија неодамна додадоа правила кои го прошируваат владиниот надзор над таквите одлуки, што ги прави исходите потешко да се предвидат. Во Германија, промената на правилата за странски директни инвестиции во 2020 година значеше дека владата може да интервенира во потенцијалните зделки „доколку има „веројатно нарушување на јавниот ред и безбедност“, рече Шапер.

Претходно можеше да наметне ограничувања само „доколку постоеше „реална, доволно сериозна закана за јавниот ред и безбедност“, изјави тој за CNN Business.

Во Обединетото Кралство, способноста на владата ретроактивно да ги ревидира зделките според Законот за НСИ „навистина беше нешто што се сметаше за изненадувачко и далекусежно“, рече Андреа Хамилтон, партнер во Милбанк од Лондон.

На друго место, вниманието се префрла на Холандија. Холандската влада во моментов се соочува со притисок од Соединетите Држави да го ограничи извозот во Кина, особено од ASML, производител на полупроводничка опрема што има доминантна позиција на пазарот на машини за литографија, според Лу во Групацијата Евроазија.

Холандија јасно стави до знаење дека ќе формира свој став. Запрашан за ова прашање овој месец, холандската министерка за надворешна трговија Лисје Шрајнемахер рече дека земјата „нема да ги копира американските извозни ограничувања за Кина еден на еден“. „Ние правиме своја проценка“, рече таа во интервју за холандскиот весник NRC.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата се откажа од прогресивниот данок, има само проширување на даночната база

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата се откажа од прогресивниот данок, има само проширување на даночната база

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се откажа од нејзините даночни авантури

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се откажа од нејзините даночни авантури

Колку пари имаат Русите во Швајцарија?

Колку пари имаат Русите во Швајцарија?

Фатмир Бесими: Се зголемува данокот за егзотичната храна

Фатмир Бесими: Се зголемува данокот за егзотичната храна

Владата одлучи на денешната седница: Се укинува прогресивното оданочување

Владата одлучи на денешната седница: Се укинува прогресивното оданочување

Тензично во ЕУ: Инфлацијата во Франција рекордно висока, се повеќе Германци се без работа, а Италија воведува нов данок

Тензично во ЕУ: Инфлацијата во Франција рекордно висока, се повеќе Германци се без работа, а Италија воведува нов данок

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН - Уставниот суд пресече, иницијативата на бизнисот не се прифаќа

НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН - Уставниот суд пресече, иницијативата на бизнисот не се прифаќа

ДИЗЕЛОТ ПОЕВТИНУВА ДВА ДЕНАРИ, РКЕ со нова одлука за цените на горивата

ДИЗЕЛОТ ПОЕВТИНУВА ДВА ДЕНАРИ, РКЕ со нова одлука за цените на горивата