07 Октомври, 2022
0.0276

Си-Ен-Ен: Компаниите на Ворен Бафет загубија 44 милијарди долари минатиот квартал

Објавено во: Економија 09 Август, 2022

Добивај вести на Viber

По со изгледа, Ворен Бафет е ист како сите. Го здроби падот на берзата во првата половина од годината. Неговата компанија Berkshire Hathaway (BRKB) во саботата објави дека огромниот конгломерат забележал нето загуба од речиси 44 милијарди долари во вториот квартал, што се должи најмногу на големиот пад на вредноста на акциите на Berkshire.

Berkshire поседува големи удели во Apple (AAPL), Bank of America (BAC), Coca-Cola (KO), Chevron (CVX) и American Express (AXP). Тие пет акции сочинуваат речиси 70 отсто од портфолиото. Шеврон и Кока-Кола се зголемија оваа година, но технолошките акции и финансиите беа значителни губитници на пазарот.

Но, големата загуба на вредноста на портфолиото на Беркшир не е целата приказна. Фирмата од друга страна објави оперативен профит од 9,3 милијарди долари во кварталот, што е за речиси 40 отсто повеќе од пред една година.

- Таа добивка делумно се должи на повисоките каматни стапки што ги зголемија деловите од нејзината колосална осигурителна единица. Исто така, имаше скокови во заработката од железничките, комуналните и енергетските бизниси на Беркшир - пишуваат Си-Ен-Ен.

Berkshire ги поседува Geico, Burlington Northern Santa Fe, PacifiCorp и MidAmerican Energy Company, како и големите потрошувачки брендови како што се Fruit of the Loom, Duracell, Dairy Queen и голем удел во Kraft Heinz (KHC).

Многубројните бизниси на Berkshire остро се вратија од длабочините на забавувањето на економијата предизвикано од Ковид во 2020 година.

- Бидејќи пандемијата „Ковид-19“ негативно влијаеше на повеќето бизниси, вклучително и „Berkshire“, на почетокот на 2020 година, споредувањето на тековните резултати со резултатите од пред пандемијата од 2019 година е корисно - рече Бил Стоун, главен инвестициски директор на компанијата „Гленвју Траст“ и акционер на Berkshire. 

Berkshire исто така објави околу 3,8 милијарди долари нето-откуп на акции во текот на вториот квартал. Тоа е на врвот на акциите од над 40 милијарди долари што Беркшир ги купи во текот на првиот квартал.

Фирмата на Бафет, исто така, откупи 1 милијарда долари од сопствените акции во текот на кварталот, потег што помага да се зголеми заработката по акција.

Berkshire беше агресивен во текот на падот на пазарот, собирајќи значителен удел во нафтениот гигант Occidental Petroleum (OXY) и објави договор во вредност од 11,6 милијарди долари за осигурителот Alleghany претходно оваа година.

Акциите на компанијата се одржаа подобро од остатокот на пазарот во 2022 година. Акциите од суперскапите класа А, кои се тргуваат за околу 445.000 долари по парче затоа што не се делат, паднаа за околу 2 отсто. Така се и акциите од класата Б, кои чинат нешто помалку од 300 долари секоја и се во S&P 500.

Аналитичарот на CFRA Research, Кети Зајферт, во извештајот по објавувањето на заработката рече дека гледа „стабилни резултати во повеќето сегменти“ за Berkshire.

Бафет, кој ќе наполни 92 години на 30 август, сè уште не даде никакви индикации дека планира да се повлече од улогата на извршен директор на Berkshire и главен менаџер на портфолио. Компанијата објави дека Грег Абел, 60-годишниот потпретседател на сите енергетски и други неосигурителни единици на Беркшир, на крајот ќе го преземе Бафет.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР ДОЗНАВА: За кого ќе има повисоки даноци од 1 јануари?

ФАКТОР ДОЗНАВА: За кого ќе има повисоки даноци од 1 јануари?

Се спојуваат МАКЕДОНИЈА Осигурување АД Скопје - Виена Иншуренс Груп со ВИНЕР Осигурување - Виена Иншуренс Груп АД Скопје

Се спојуваат МАКЕДОНИЈА Осигурување АД Скопје - Виена Иншуренс Груп со ВИНЕР Осигурување - Виена Иншуренс Груп АД Скопје

ВИСОКИТЕ ЦЕНИ НА СТАНОВИТЕ НЕ СЕ ИЗНЕНАДУВАЊЕ, но интересот за купување не стивнува, понатамошни осцилации не се очекуваат

ВИСОКИТЕ ЦЕНИ НА СТАНОВИТЕ НЕ СЕ ИЗНЕНАДУВАЊЕ, но интересот за купување не стивнува, понатамошни осцилации не се очекуваат

Норвешка испрати специјален брод за контрола на подморскиот гасовод до Германија

Норвешка испрати специјален брод за контрола на подморскиот гасовод до Германија

ПОКРАЈ ХРАНАТА И ЕНЕРГИЈА, ПОСКАПЕЛЕ И ВЕЛОСИПЕДИТЕ, МЕБЕЛОТ, ФРИЗЕРСКИТЕ УСЛУГИ.. ДЗС измери високи 18,7 проценти инфлација

ПОКРАЈ ХРАНАТА И ЕНЕРГИЈА, ПОСКАПЕЛЕ И ВЕЛОСИПЕДИТЕ, МЕБЕЛОТ, ФРИЗЕРСКИТЕ УСЛУГИ.. ДЗС измери високи 18,7 проценти инфлација

ЛУКАРЕВСКА: РАБОТОДАВАЧИТЕ НЕ ИСПЛАТИЛЕ ПЛАТА ЗА НАД 10 ИЛЈАДИ РАБОТНИЦИ, доцнат платите за август

ЛУКАРЕВСКА: РАБОТОДАВАЧИТЕ НЕ ИСПЛАТИЛЕ ПЛАТА ЗА НАД 10 ИЛЈАДИ РАБОТНИЦИ, доцнат платите за август

ДИЗЕЛОТ ПОСКАПУВА ЗА ТРИ ДЕНАРИ, маслото за домаќинства за дваипол, цените на бензините не се менуваат

ДИЗЕЛОТ ПОСКАПУВА ЗА ТРИ ДЕНАРИ, маслото за домаќинства за дваипол, цените на бензините не се менуваат

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА НА СВЕТСКИОТ ПАЗАР ПАЃААТ ШЕСТИ МЕСЕЦ ПО РЕД, растителното масло поевтини за 6,6 отсто

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА НА СВЕТСКИОТ ПАЗАР ПАЃААТ ШЕСТИ МЕСЕЦ ПО РЕД, растителното масло поевтини за 6,6 отсто

СИНДИКАТОТ КОНТРА ГАЗДИТЕ, БАРААТ ЈАСЕН СТАВ ОД ВЛАДАТА - да не „мавтаат“ со закани за отпуштање на работници поради кризата

СИНДИКАТОТ КОНТРА ГАЗДИТЕ, БАРААТ ЈАСЕН СТАВ ОД ВЛАДАТА - да не „мавтаат“ со закани за отпуштање на работници поради кризата