21 Октомври, 2021
0.0231

СИЈАРТО: Членство на Србија во ЕУ е стратешки важно за европската сигурност

Објавено во: Балкан 28 Септември, 2021

Србија е клучна земја на Западен Балкан и нејзиното членство во ЕУ е од стратешка важност, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, по што неговиот хрватски колега Гордан Грлиќ Радман рече дека мора да претходи решавање на отворените прашања.

„Што се однесува до влезот на Србија во Европската унија, сакам да кажам дека Унгарија смета дека проширувањето е една од најважните европски политики. Мислам дека без проширувањето ЕУ не може да ја врати својата сила“, рече Сијарто на прашање на унгарски новинар, помалку од еден месец откако премиерот Виктор Орбан во Блед рече дека Србија е клучна за европската безбедност и идентитет.

„Србија е клучна земја на Западен Балкан, што е сосема јасно, така што нејзиното членство ќе биде од голема корист за ЕУ“, рече Сијарто по средбата со хрватскиот колега Гордан Грлиќ Радман и министерката за регионален развој и европски фондови, Наташа Трамишак.

Тој нагласи дека стабилноста на Западен Балкан е клучна за Европа и дека може да се постигне „првенствено преку интеграција“, и затоа го критикуваше бавниот процес на проширување како „стратешка грешка“ на ЕУ.

„Нема вакуум во геополитиката. Ако не е ЕУ, има и други кандидати“, заклучи унгарскиот министер за надворешни работи.

Грлиќ Радман се согласи за потребата од европска перспектива на Западен Балкан, вклучувајќи ја и Србија, но нагласи дека „постојат одредени прашања што ги оптоваруваат билатералните односи“ меѓу Загреб и Белград, на кои треба да се одговори пред да се поддржи напредокот на Србија кон Европската унија.

„Ние се уште ја прашуваме Србија за исчезнатите во 1858 година. Нивните семејства се уште се живи. Ние сме погодени од болката што ја гледаме, кога го славиме Денот на исчезнатите, со оние кои не знаат каде се членовите на нивното семејство“, рече хрватскиот министер.

Министерот, исто така, очекува Србија да ја подобри позицијата на хрватското малцинство во Србија, така што ќе го добие истиот статус како и српското малцинство во Хрватска, која има загарантирани места во парламентот.

„Ова се фундаментални прашања - прашања за владеење на правото“, заклучи министерот.

Извор и фото: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка