20 Октомври, 2019
0.0158

Силен земјотрес ја погоди Атина

Објавено во: Балкан 19 Јули, 2019

Земјотрес со јачина од 5,1 според Рихтер е почувствуван во Атина, во 14.13 часот по локално време, а за сега нема информации за повредени. 

Некои објекти претрпеле мала материјална штета.

Епицентарот бил на планината Парнита, на 23 километри северозападно од Атина, а беше почувствуван на целата територија на грчката престолнина.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, голем дел од граѓаните ги напуштија своите домови и излегоа на улица. Веднаш по земјотресот имало проблеми со мрежата на мобилните оператори и фиксната телефонија, интернетот функционира нормално, а во дел од атинските населби во прекин е снабдувањето со електрична енергија.

фото ЕПА

Можеби ќе ве интересира

ЦАКАЈ: Дискусијата за предвремени избори во Северна Македонија е од многу порано

ЦАКАЈ: Дискусијата за предвремени избори во Северна Македонија е од многу порано

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

НОВИ МОМЕНТИ ВО ОДНОСИТЕ НА АЛБАНИЈА И КОСОВО: Рама ќе се сретне со Курти

НОВИ МОМЕНТИ ВО ОДНОСИТЕ НА АЛБАНИЈА И КОСОВО: Рама ќе се сретне со Курти

ОТКАКО МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА НЕ ДОБИЈА ДАТУМ: Разочарување во две земји од регионот

ОТКАКО МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА НЕ ДОБИЈА ДАТУМ: Разочарување во две земји од регионот

Ципрас го осуди фактот дека Македонија не доби датум за преговори со ЕУ

Ципрас го осуди фактот дека Македонија не доби датум за преговори со ЕУ

МИЦОТАКИС ЗА ДАТУМОТ: Три земји не се согласија

МИЦОТАКИС ЗА ДАТУМОТ: Три земји не се согласија

ПРОГНОЗА: Еве каква зима го очекува Балканот

ПРОГНОЗА: Еве каква зима го очекува Балканот

Рама од Брисел: Утре да исчезне ЕУ, ние ќе продолжиме со реформите

Рама од Брисел: Утре да исчезне ЕУ, ние ќе продолжиме со реформите

Вучиќ не верува дека Макрон ќе го промени својот став

Вучиќ не верува дека Макрон ќе го промени својот став