24 Јули, 2019
0.0262

Силјановска: Само еднаш се сретнав со Груевски, Пендаровски: За да се извиниш!

Објавено во: Македонија 19 Април, 2019

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само еднаш во животот се сретнала со поранешниот премиер Никола Груевски. 

- Само еднаш го сретнав Груевски и тоа како претставник на професорскиот пленум кој беше против измените на законот за високо образование - рече Силјановска.

На ова нејзиниот противкандидат Стево Пендаровски рече дека тоа било пред хотелот „Александар Палас“ кога му се извинувала, на што таа рече дека средбата не била таму туку во Владата каде што се водела расправа за законот.

Пендаровски рече дека не сака да добие гласови од оние кои ги навредуваат неговите конкуренти во текот на кампањата, откако Блерим Река говореше дека трпе екстремен говор од митинг на ДУИ.

- На функционерот на ДУИ му се јавив и му реков да престане со таа реторика. Ми рече дека нема да се повтори - истакна Пендаровски.

Силјановска му рече дека Владата и тој како дел од таа номенклатура треба да си поднесат оставка ако Македонија не добие Датум за преговори од ЕУ оваа година, на што Пендаровски возврати дека за тоа е потребно да се продожи работата на СЈО а ВМРО-ДПМНЕ, односно партијата која ја поддржува, го кочел тој процес.


Можеби ќе ве интересира

Законот за Јавно обвинителство ќе биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка

Законот за Јавно обвинителство ќе биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка

БиХ СО НАЈВИСОК РИЗИК: Има ли опасност од тероризам во Македонија?

БиХ СО НАЈВИСОК РИЗИК: Има ли опасност од тероризам во Македонија?

Ванковска за обраќањето на Јанева: Правната држава е одамна прежалена

Ванковска за обраќањето на Јанева: Правната држава е одамна прежалена

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица Јанева се огради од „Рекет“, најден е и телефонот за кој се тврдеше дека е изгубен

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица Јанева се огради од „Рекет“, најден е и телефонот за кој се тврдеше дека е изгубен

Како француски „Репортер“ ја опиша Преспа?

Како француски „Репортер“ ја опиша Преспа?

ПО ПОЈАВУВАЊЕТО НА ЈАНЕВА: На Твитер се бара одговорност

ПО ПОЈАВУВАЊЕТО НА ЈАНЕВА: На Твитер се бара одговорност

Мицковски: Злоупотребена била, синот насилно турнат да работи за рекетар, тажна приказна

Мицковски: Злоупотребена била, синот насилно турнат да работи за рекетар, тажна приказна

Катица Јанева имала и трет телефон?

Катица Јанева имала и трет телефон?

Арсовски: Jанева одби да објасни зошто лажела дека нејзиниот телефон е украден кога истиот наводно го подарила

Арсовски: Jанева одби да објасни зошто лажела дека нејзиниот телефон е украден кога истиот наводно го подарила