14 Јули, 2020
0.0519

СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Се стресоа Иран и Мексико

Објавено во: Свет 24 Мај, 2020

Земјотрес со јачина од 5 степени го стресе Иран.

Погоден беше западниот дел на Иран, објави денеска американскиот геолошки центар.  Универзитетскиот сеизмолошки центар во Техеран објави дека потресот се случил во 13 и 41 часот по локално време и бил на длабочина од 10 километри.
Земјотрес со јачина од 5,5 степени го потресе утрово брегот на Мексико, соопшти американскиот геолошки завод..
Епицентарот бил на 125 км југозападно од градот Мапастепек и на длабочина од 15,8 км. Засега нема податоци за евентуални жртви или предизвикана материјална штета во двата потреси.
Иран често е на удар на земјотреси, а дел од нив завршуваа со десетици повредени. 
Во 2018 година пак во Мексико имаше силен земјотрес од 7.2 степени, при што имаше уништени домови и повредени луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите