22 Март, 2018
0.0566

СИЛНО НЕВРЕМЕ: Се бројат штети на островот Сами во Грција

Објавено во: Балкан 14 Ноември, 2017

Ураганот „Евридика” го погоди грчкиот остров Сими, при што надојдените води однесоа десетици автомобили во морето, а калта ги преплави улиците. 

Се бројат штетите, а многу домови се без струја. 

Властите во Грција се во зголемена готовност. За нанесените штети е информиран и премиерот на земјата,  Алексис Ципрас. На островот пристигна засилувања од противпожарната служба и крајбрежната стража, за да ги расчистуваат патиштата и да ја испумпаат водата. 

Грчките метеоролози предупредија дека на Грција и се заканува нов бран на лошо време, кое ќе трае до петок, до кога се очекува интензивните врнежи и невремето да премине во поголем дел од земјата, а особено во реонот Тесалија и во северниот дел од земјата. 

Можеби ќе ве интересира

Од кого Грција ќе добие нови 6,7 милијарди евра за економска помош?

Од кого Грција ќе добие нови 6,7 милијарди евра за економска помош?

ГРЦИТЕ ПОПУШТААТ: Aнкета открива какво решение за граѓаните е прифатливо

ГРЦИТЕ ПОПУШТААТ: Aнкета открива какво решение за граѓаните е прифатливо

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?

(ВИДЕО) СОЛЗАВЕЦ ВО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Која е „жешката“ тема и кој се го осуди инцидентот?

(ВИДЕО) СОЛЗАВЕЦ ВО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Која е „жешката“ тема и кој се го осуди инцидентот?

Шокантни резултати: 56,5 отсто Грци не сакаат име со терминот Македонија

Шокантни резултати: 56,5 отсто Грци не сакаат име со терминот Македонија

Американец со српско потекло е нов командант на КФОР

Американец со српско потекло е нов командант на КФОР

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија