19 Февруари, 2019
0.3115
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Симовски: Пописот ќе биде без етничка графа за да нема политички влијанија

Објавено во: Македонија 10 Февруари, 2019

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски, во интервју за Алсат, смета дека пописот на населението предвиден за 2020 година ќе помине без политички влијанија. Тој вели дека ова е една од причините зошто не му е потребна табела за етничката припадност на граѓаните во пописот. За разлика од неуспешниот попис во 2011 година, овој пат Симовски вели дека ќе биде регистрирана дијаспора, имено оние кои се отсутни во земјата повеќе од 1 година.

- Регистрацијата во Македонија мора да има. Не се работи за нашата волја или нешто друго, но тоа е потреба од овие податоци, а ние треба да гi обезбедиме. Но, она што беше проблем na последниот неуспешен попис, политичкото влијание што го спомнавте, сега сите наши активности за овој се претежно ориентирани за да се избегне каква било можност за политичко влијание. Регистрацијата е статистичка операција и мора да остане како таква ", рече Симовски за Алсат.

Предложете измени на Законот, вели дека биле предлог на Заводот за статистика, односно дека од таму го побарале тоа.

- Не вклучувањето на етничката припадност во пописот е нашиот предлог. Ние цениме дека на овој начин ќе го тргнеме пописот од единственото поле на политички интерес. Значи, политиката во принцип е заинтересирана за оваа белешка. Ако го разбереме ова, нема да има интерес во политиката да се вклучат во каква било регистрација - вели првиот статистичар.

Една од пречките, покрај етничката припадност, во 2011-та била и евиденцијата на дијаспората.

- Тоа беше главната пречка и во 2002 и 2011 година, бидејќи со тој закон не беше можно да се вклучат и лицата кои не биле регистрирани во земјата повеќе од една година. Овој пат, овие лица ќе бидат вклучени во регистрацијата, така што ќе бидат регистрирани, со што ќе им дадеме повеќе можности за нивна регистрација - додава тој.


Можеби ќе ве интересира

Генералот Ангелов демантираше дека е избркан од тетовско кафуле

Генералот Ангелов демантираше дека е избркан од тетовско кафуле

Самка Ибраимоски ќе влезе во трката за претседател на државата

Самка Ибраимоски ќе влезе во трката за претседател на државата

Гаши вели дека ќе се бара заеднички кандидат кој немал „несреќни“ изјави

Гаши вели дека ќе се бара заеднички кандидат кој немал „несреќни“ изјави

Возачот на автобусот кoj се преврте кај Ласкарци го напуштил својот дом во Гостивар

Возачот на автобусот кoj се преврте кај Ласкарци го напуштил својот дом во Гостивар

Игор Југ: Кој калибар сум јас за да ми дадат задача да го убијам премиерот?

Игор Југ: Кој калибар сум јас за да ми дадат задача да го убијам премиерот?

Вулин тврди дека Скопје е центар на шпиони, Шекеринска негира

Вулин тврди дека Скопје е центар на шпиони, Шекеринска негира

И синот на пратеникот Горан Мисовски се повлече од работното место

И синот на пратеникот Горан Мисовски се повлече од работното место

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ ЗА НЕПОТИЗАМ ВО НЕГОТИНО: Oва е начин на работење на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ ЗА НЕПОТИЗАМ ВО НЕГОТИНО: Oва е начин на работење на СДСМ

Филип Петровски: Изборот беше изрежиран, ќе собирам потписи

Филип Петровски: Изборот беше изрежиран, ќе собирам потписи