19 Мај, 2021
0.0203

СИНОФАРМ И СИНОВАК НА ПРОЦЕНКА: Што ќе одлучат ЕМА и СЗО

Објавено во: Свет 04 Мај, 2021

Светската здравствена организација (СЗО) ќе се состане оваа и следната недела за да ги процени кинеските вакцини развиени од Синофарм и Синовак и да евентуално да ги одобри за итна употреба.

„Имаме состанок на советничка група денеска, а ќе се состанеме и во следните денови за да се евалуира Синофарм“, рече Маријанџела Симао, помошник генерален директор на СЗО за пристап до лекови и здравствени производи, на брифинг во понеделникот.

Очекуваме дека за Синофарм ќе имаме одлука пред крајот на оваа недела, а за Синовак најверојатно до крајот на следната недела“.

Доколку бидат одобрени, кинеските вакцини ќе бидат први од незападна земја што ќе добијат одобрување од глобалната здравствена агенција, наведува Ројтерс.

Истовремено Европската агенција за лекови денеска соопшти дека започна тестирање на кинеската вакцина Синовак, врз основа на претходните тестови кои покажаа дека произведува имунолошки одговор против коронавирусот. Податоците за кинеската вакцина ќе бидат истражени во реално време за да се забрза потенцијалното одобрување, соопшти ЕМА.

Тоа е прва кинеска вакцина тестирана од ЕМА со овој метод и вкупно четврта вакцина, по КјурВак, Новавакс и Спутник В.

Таквиот метод им овозможува на истражувачите да ги потврдат податоците дури и пред да бидат објавени конечните резултати, што го забрзува процесот на одобрување.


Можеби ќе ве интересира

ЕУ повика на примирје меѓу Израел и Палестинците, само една земја не се согласува

ЕУ повика на примирје меѓу Израел и Палестинците, само една земја не се согласува

ПОЈАС ГАЗА: Раселени се 38.000 Палестинци, а над 2.500 луѓе останаа без покрив над главата

ПОЈАС ГАЗА: Раселени се 38.000 Палестинци, а над 2.500 луѓе останаа без покрив над главата

Европска земја ги укинува маските на отворено

Европска земја ги укинува маските на отворено

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите