21 Октомври, 2021
0.6649

Сиромашните држави тонат во долгови

Објавено во: Економија 12 Октомври, 2021

Сиромашните држави тонат во долгови, а бројките покажуваат дека нивниот долг расте. 

Долгот на земјите со ниски приходи во светот се зголеми за 12 отсто и тие должеле рекордни 860 милијарди долари во 2020 година. Податокот е наведен во извештајот објавен од Светска банка. Претседателот на Светска банка Дејвид Малпас вели дека извештајот покажува драматично зголемување на слабостите во долгот со кои се соочуваат земјите со низок и среден приход. Тој бара да им се помогне на земјите да постигнат поодржливо ниво на долг. Лани доверителите на Г -20 и Парискиот клуб започнаа Заедничка рамка за порамнување на долгот за да ја реструктуираат неодржливата состојба на долгот и да го продолжат финансискиот јаз во земјите подобни за ДСИ, но досега се пријавиле само три земји – Етиопија, Чад и Замбија.

Можеби ќе ве интересира

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Нов пробив за биткоинот

Нов пробив за биткоинот

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата