18 Мај, 2021
0.0196

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

Објавено во: Балкан 15 Април, 2021

Сите против ГЕРБ. Вака изгледа новото мнозинство во парламентот. Тоа стана јасно за време на гласањето за процедуралните правила за избор на шеф на парламентот, предложено од „Има такви луѓе“, пишува бугарски Стандарт.  

Тие бараа избор на претседател на парламентот со кревање рака.

Александар Ненков од ГЕРБ побара поединечно односно поименично гласање за избор на претседател на Парламемнтот. 

„Гласањето мора да биде со стоење и изјава: за, против и воздржан“, најави Ненков.

И во двата случаи гласањето беше очигледно, во едниот случај траеше пет минути, во другиот - 15. Да останеме на нацрт-одлуката, се спротивставува на Татјана Дончева од „Стани! Излези! " И таа предвиде дека предлогот на ГЕРБ, претседател на Националното собрание Цвета Карајанчева, нема да добие повеќе од 75 гласа.

Гласањето покажа дека нема ниту еден пратеник кој ќе гласа заедно со ГЕРБ. 74 лица од ПГ на ГЕРБ го поддржаа предлогот на Ненков. Останатите гласаа за текстот на „Има таков народ“.

Така, стана јасно дека мнозинството во новиот парламент, што Татјана Дончева го нарече мнозинство од промената, е сè против ГЕРБ.

Всушност резултат на ова е дека за нов претседател на новиот бугарски парламент е избрана Ива Митева од ИТН, за која гласаа сите партии освен Герб.

Можеби ќе ве интересира

Се создаде забуна, грчки сој не постои

Се создаде забуна, грчки сој не постои

Лекар тврди дека коронавирусот остава последици врз срцето

Лекар тврди дека коронавирусот остава последици врз срцето

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО - пороен дожд направи хаос во Белград

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО - пороен дожд направи хаос во Белград

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

НАПНАТО НА БРДО БРИОНИ: Вучиќ до Османи - обидете се да постигнете договор, а заканите со тужби се како да плашите мечка со мува

НАПНАТО НА БРДО БРИОНИ: Вучиќ до Османи - обидете се да постигнете договор, а заканите со тужби се како да плашите мечка со мува