11 Декември, 2023
0.0228

„СИВИОТ ДОМ“, „ОФИЦЕР СО РОЗА“, „БИТКАТА НА КОСОВО“... - болеста го однесе животот на славниот глумец, на 63 години почина Жарко Лаушевиќ

Објавено во: Балкан 15 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Актерот Жарко Лаушевиќ (63) почина денеска по кратко и тешко боледување.

Ова во име на семејството во јавноста го соопшти неговата сопруга Анита Лаушевиќ.

- За датумот и местото на погребот јавноста ќе биде навремено информирана - се наведува во краткото соопштение.

Жарко Лаушевиќ е роден на 19 јануари 1960 година во Цетиње, а дипломирал глума на Факултетот за драмски уметности во Белград.

Тој беше еден од најпознатите југословенски и српски актери од втората половина на 1980-тите, чија кариера нагло беше прекината поради злосторството што го направи во 1993 година, за што беше осуден на неколку години затвор во родната Црна Гора.

По скратувањето на казната и помилувањето, Лаушевиќ се пресели во Соединетите Американски Држави, од каде се врати прво со исповедната книга „Годината минува, денот никогаш“, а потоа со уште неколку автобиографски дела, како и неколку улоги на телевизија и филм во последните десет години.

Играше улога по улога

Лаушевиќ од Цетиње завршил со актерство на Факултетот за драмски уметности во Белград во 1982 година, кога станал и член на Југословенскиот драмски театар.

Популарноста во Југославија ја стекна со улогата на криминалец во телевизиската серија „Сиви дом“ (1986) во режија на Дарко Бајиќ, како и во филмовите „Шмекер“ (1986), „Се случи на денешен ден“ (1987) , „Браќа по мајка“, (1988), „Битката на Косово“ (1989), „Кажи зошто ме остави“ (1993) и „Подобро да бегаш“ (1993).

Во 1987 година, Лаушевиќ ја доби Златната арена за најдобар актер на филмскиот фестивал во Пула за неговата улога во филмот „Офицер со роза“. Меѓу бројните награди, Лаушевиќ ја доби и „Зоран Радмиловиќ“ за улогата во „Кањош Македоновиќ“ (1989) и наградата на Стерија за насловната улога во претставата „Свети Сава“ (1990).

Осуда за убиство

Летото 1993 година, при расправија и конфликт пред едно кафуле во Подгорица, Лаушевиќ со пиштол ги уби напаѓачите Драгор Пејовиќ и Радован Вучиниќ, а тешко го рани третиот Андрија Кажиќ.

Тој е осуден на 13 години затвор за двојно убиство. Настанот и неговите последици, кои суштински ќе му го променат животот, Лаушевиќ прв ги опишал во автобиографската книга „Година минува, ден никогаш“ (2011), како и во продолжението „Втората книга“ (2013).

- Маја, мојата сопруга, е тука, но ја нема. Мајката со растреперени раце држи влажен чадор во скутот. Сите молчиме. Никој никого не гледа. До пред два дена од се не делеше само еден привремен збор - затвор. Сега веќе не е само збор. Ниту привремено. Сега е ново време, нови погледи, друг живот – напиша Лаушевиќ во „Втората книга“.

Третата книга „Сè поминува, дури и за живот“ (2018) е дневник од затворот во Забела, каде што поминал две и пол години, пристигнувајќи овде по 25 месеци во Спуз, Црна Гора.

Откако во 1998 година Федералниот суд му ја намали казната на четири години, Лаушевиќ беше ослободен откако отслужи малку повеќе од тоа и замина во САД во 1999 година.

- Тие први денови, недели, надвор од затворските ѕидови, Спушка, Забел или најмрачните, во Централниот затвор, можеа да се вклопат во еден единствен стих на Арсен: „Како после болест, учам да јадам, пак оди. ... - напиша Лаушевиќ во својата последна објавена книга „Падре, идиот“ (2022).

Помилување

Со одлука на Врховниот суд на Црна Гора во 2001 година, актерот повторно беше осуден на 13 години затвор, додека во 2011 година беше помилуван од претседателот на Србија, Борис Тадиќ. Во 2014 година, Бранка Бешевиќ Гајиќ сними документарно-игран филм „Лаус“ за судбината на актерот.

Во последниве години, Лаушевиќ одигра бројни улоги во проекти како што се филмот „Смрдлива бајка“ (2015) и сериите „Сенки над Балканот“ (2017), „Време на злото“ и „Калкански кругови“ (2021).

Врз основа на мотивите на книгата „Години минуваат, деновите никогаш не завршуваат“, минатата година се снима серијата „Падот“ во режија на Бојан Вулетиќ со Милан Мариќ во главната улога.

Последното појавување на Лаушевиќ во јавноста беше во октомври на премиерата на филмот „Хероји Халиард“ во режија на Радош Бајиќ, во белградската сала на МТС, каде заедно со останатите членови на актерската екипа и се поклони на публиката.

Ова беше негово прво појавување во јавноста по неговата неодамнешна хоспитализација поради здравствени проблеми.

Неодамна медиумите објавија дека Жарко боледува од рак на белите дробови.

Актерот беше во брак со успешната и талентирана Анита, која е дел од филмската екипа.

Жарко речиси никогаш не се појавувал на јавни настани со својата сопруга, која е професионален шминкер.

Анита е родена во Љубљана во 1966 година, а со Лаушевиќ ја има ќерката Јана.

Извор: Блиц.рс

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

КОЛКУ СЕ „БОГАТИ“ БАЛКАНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ, СПОРЕДБА ВО РЕГИОНОТ - еве каде се македонските на листата

КОЛКУ СЕ „БОГАТИ“ БАЛКАНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ, СПОРЕДБА ВО РЕГИОНОТ - еве каде се македонските на листата

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

ВУЧИЌ НА ТИК ТОК: Како Џек Спароу го донесе Џони Деп во Белград? ВИДЕО

ВУЧИЌ НА ТИК ТОК: Како Џек Спароу го донесе Џони Деп во Белград? ВИДЕО

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча