29 Јули, 2021
0.0306

СЈО: Осомничените со месеци го одолговлекуваат увидот во доказите

Објавено во: Македонија 06 Јуни, 2017

Осомничените во предметите на Специјалното јавно обвинителство и нивната одбрана, која најчесто е водена од Никола Додевски, адвокатот кој се јавува во сите случаи, ги злоупотребуваат своите права кога со месеци бараат да вршат увид во доказите, тврди обвинителката од СЈО Ленче Ристоска.

Како пример посочи осомничен кој доказите ги има добиено во електронска форма, а ќе му требало време до Нова година за да ги разгледува. 

„Нашите осомниени лица речиси без исклучок дојдоа во СЈО и дадоа изјава дека бараат увид во доказите. Увид вршат повеќе од месец дена. Доказите им се дадени и електронски на ЦД, а имаме и еден допис со кој што не известуваат дека на едно осомничено лице му треба време до Нова година за да го заврши увидот во доказите на ЦД даден дома. Значи очигледно е дека во овој случај одбраната ја одолговлечува кривичната постапка, го одолговлечува моментот на испитување на осомничените лица пред јавнот обвинител се со цел да оневозможи во рамки на законските рокови да бидат поднесени односно донесени соодветни јавно обвинителски одлуки без да прејудицираме за исходот на одлуката“, рече Ристоска.

Извор: ТВ 24

Можеби ќе ве интересира

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

Невреме со град го зафати Скопје

Невреме со град го зафати Скопје

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Алармантна здравствената состојба на Камчев, во КПУ Затвор Скопје нема дежурен доктор ниту му се дава соодветна терапија

Алармантна здравствената состојба на Камчев, во КПУ Затвор Скопје нема дежурен доктор ниту му се дава соодветна терапија

Можни се ограничувања за невакцинираните за присуство на јавни собири, најави Филипче

Можни се ограничувања за невакцинираните за присуство на јавни собири, најави Филипче

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби