27 Септември, 2021
0.0238

СЈО тврди дека Јанкулоска комуницирала со функционери во држави каде може да избега, таа негира секаква вина

Објавено во: Македонија 21 Јули, 2017

Со СЈО во Апелација денеска се сретна и екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска за која и денес е побаран притвор.

Јанкулоска си го бара пасошот назад а специјалните обвинители велат дека екс министерката контактирала со високи функционери на држави во кои би можела да се засолни, односно да избега.

Одбраната пак тврди дека поранешната министерка не влијаела врз сведоци и дека нема докази за такво нешто а Јанкуловска пред апелационите судии посочи дека ниту едно од кривичните дела кои и се ставаат на товар не ги сторила. 

За неа барањата за притвор се неосновани Јанкулоска, изјави: „Сум работела во безбедносна институција, мојата научна работа е од областа на криминалот, моите познанства и контакти со странски функционери биле исклучиво во корист на Македонија. Мојот личен профил не соодветствува со тврдењето на СЈО дека ќе сум избегала. Еве пред Судот ветувам дека нема да бегам од постапката. И не сум влијаела врз сведоци, јас две години немам стапнато во МВР, немам никакви контакти со вработените”.

Можеби ќе ве интересира

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот