15 Април, 2021
0.0264

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

Објавено во: Балкан 05 Март, 2021

Отидов во салон за убавина за да го намалам носот со ласер и малку да ги поткренам веѓите кај извесна О.М., која се претстави како доктор и беше рекламирана на социјалните мрежи од најголемите sвезди во регионот, а излегов со рани, осакатена и со целосно изгорена кожа на лицето. Судскиот вештак рече дека моите изгореници изгледаат како да сум поминале низ оган и дека сега сум изложени на висок ризик од рак на кожата. Лузните никогаш не можат да се отстранат целосно и ќе морам да носам маска до крајот на животот.

Ова за Курир.рс го изјавила една од жените (име и презиме познато на редакцијата), која по таканаречените бразилски естетски зафати добила страшни красти и лузни кои не поминуваат. Заедно со уште четири девојчиња, таа решила да ја бара правдата на суд.

Последните денови на социјалните мрежи кружеле фотографии од многу осакатени жени по истиот третман, а една од нив се согласила да му го каже своето застрашувачко искуство на Курир, пред се да ги предупреди другите девојки.

„Јас и другите жени со месеци ја следевме работата на споменатата ОМ на социјалните мрежи, видовме и дека ја доби наградата за претприемач на годината, дека сите ја фалат. Ми рекоа дека третманот се прави со ласер и дека таа е лекар, иако подоцна се покажа дека се работи за третман со плазма пена, што нормално може да се направи само во болница, и дека жената е геодет или математичар по професија. После пет часа болно лекување, кое го платив скоро 2.000 евра, излегов со целосно искасапено лице3, изјавила оваа 35 годишна жена.

Таа навелса дека по третманот, не можела да ги отвори очите седум дена и да јаде два месеци. 

„Целиот епидермис на мојата кожа беше отстранет, и со текот на времето, почнаа да се формираат болни лузни, т.н. келоиди. Тие можат да се санираат само 70 проценти, а до крајот на мојот живот сега ќе носам маска и ќе живеам во страв од рак на кожата“, рекла таа. Додала дека и други девојки кои имаат слично страшно искуство со таа ординација, која постои во Белград и во Бања Лука, им се јавуваат секој ден преку социјалните мрежи, а споменатата докторка дури држи и едукации на оваа тема. Кога жената се обидела да и се обрати на наводната докторка која ги правела „третманите“ со другите повредени девојчиња, тие добиле голем број обвинувања дека не ги следеле препораките за време на закрепнувањето и на крајот биле блокирани.

О.М., сопственичката на салонот која беше обвинета од жените дека нејзиниот третман им ја уништил кожата, изјавила за Курир.рс дека не добила никаква тужба, дека се работи за обвинувања од нелојална конкуренција, но и дека секогаш ќе има незадоволство. Според неа, кај хемискиот пилинг постои процес на лекување кој е индивидуален, а грижата за кожата и хигиената по третманот е многу важна. 

„Пред третманот, сите клиенти беа предупредени и усно и писмено и сите потпишаа образец за согласност. Ласерот и плазма пената се речиси исти процедури, тоа е микро-горење на кожата, а уредот е многу прецизен. Нема ништо што некој друг не може да им поправи ако не се задоволни од нас, но за сето ова постои суд, а не клевети во медиумите“, рекла наводната лекарка. 

Инаку, таканаречената плазама пена, е третман што се користи за пополнување на брчките, се изведува со уред во форма на молив кој има игла, и создава микро-повреди кои го стимулираат производството на колаген и еластин.

Извор и фото: Курирс.рс

Можеби ќе ве интересира

НЕСЕКОЈДНЕВЕН НАСТАН ВО БУГАРИЈА: Пратениците на Трифонов со автобус дојдоа на работа

НЕСЕКОЈДНЕВЕН НАСТАН ВО БУГАРИЈА: Пратениците на Трифонов со автобус дојдоа на работа

Италијанци организирано преку агенција ќе доаѓаат да се вакцинираат во Србија

Италијанци организирано преку агенција ќе доаѓаат да се вакцинираат во Србија

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна