23 Април, 2019
0.0193

Скандал во Фејсбук, на удар милиони корисници: Еве на кој му се познати нашите лозинки

Објавено во: Свет 22 Март, 2019

Лозинките на милиони корисници на социјалната мрежа Фејсбук се пристапни за скоро 20 000 вработени на сервисот на таа социјална мрежа, јави британски БиБиСи.

Истражувачот за безбедност Брајан Кербс ги обави вестите за неуспесите да се заштитат податоците на скоро 600 милиони корисници на лозинките кои се сместени во текст кој не е посебно кодиран (шифриран). Тоа се лозинки кои датираат уште од 2012 година, рекол Кребс.

Тој рекол дека извор од Фејсбук му рекол дека за „безбедносните пропусти“ кои им овозможуваат на програмерите да креираат апликации каде лозинките не се кодирани.

Во соопштението на Фејсбук се наведува дека сега го решиле „дефектот“ со чувањето на кориснички лозинки на нивната интерна мрежа.

БиБиСи наведува дека Фејсбук соопштил дека го открил проблемот во јануари како дел од рутинскиот безбедносен преглед и дека нивната истрага покажала дека се погодени со поголем дел од корисниците на Фејсбук лајт.

Можеби ќе ве интересира

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Ќе се намали ли производството на нафта: Колку резерви има од „црното злато“

Ќе се намали ли производството на нафта: Колку резерви има од „црното злато“

ЗОШТО НЕ Е СПРЕЧЕН НАПАДОТ: 10 дена пред Велигден властите во Шри Ланка знаеле дека се планира масакр

ЗОШТО НЕ Е СПРЕЧЕН НАПАДОТ: 10 дена пред Велигден властите во Шри Ланка знаеле дека се планира масакр

(ФОТО) Која е новата прва дама на Украина?

(ФОТО) Која е новата прва дама на Украина?

(ВИДЕО+ФОТО) Фудбалерите на ПСЖ со поддршка за Нотр Дам

(ВИДЕО+ФОТО) Фудбалерите на ПСЖ со поддршка за Нотр Дам

Властите во Шри Ланка идентификуваа еден од бомбашите самоубијци

Властите во Шри Ланка идентификуваа еден од бомбашите самоубијци

(ВИДЕО) Силен земјотрес однесе пет жртви на Филипините

(ВИДЕО) Силен земјотрес однесе пет жртви на Филипините

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи