16 Октомври, 2021
0.0195

СКАНДАЛ ВО СЛОВЕНИЈА: Докторка фалсификувала ковид-сертификати, граѓаните плаќале 50 евра за потврдата

Објавено во: Балкан 14 Октомври, 2021

Големиот скандал во Словенија, кој го обелодени новинарка открива дека докторка во Помурје фалсификувала ковид сертификати за кои граѓаните плаќале 50 евра. Истовремено докторката  наместо ПЦР тест или потврда за прележаност доволно, барала само пациентот да има антитела., Како што пренесува МИА, Лекарската комора на Словенија ја пријавила докторката, а ја фатиле благодарение на новинарка која ѝ се претставила на докторката како пациентка и добила ветување дека ќе добие потврда ако плати и ѝ бидат проверени антителата.

По барање на новинарката реагирал Националниот институт за јавно здравје на Словенија. Постапката трае, а деталите ќе бидат познати кога таа ќе заврши.

За да им се издаде ковид-потврда на граѓаните во Словенија треба или да се вакцинирале со две дози или да прележале корона пред не повеќе од 180 дена и истото да го докажат со позитивен ПЦР тест од времето кога биле заболени.


Можеби ќе ве интересира

Договорот „Отворен Балкан“ на Заев, Рама и Вучиќ официјализиран и објавен

Договорот „Отворен Балкан“ на Заев, Рама и Вучиќ официјализиран и објавен

Четворица руски туристи се задушиле во сауна во Албанија

Четворица руски туристи се задушиле во сауна во Албанија

По обилните дождови, се отвори дупка на патот во Солун во која пропадна автобус

По обилните дождови, се отвори дупка на патот во Солун во која пропадна автобус

Тргнале на Косово за да војуваат, но поради една причина се вратени од граница

Тргнале на Косово за да војуваат, но поради една причина се вратени од граница

Маж загина во невремето во Грција

Маж загина во невремето во Грција

Косово донесе одлука: Нема училиште в понеделник поради изборите

Косово донесе одлука: Нема училиште в понеделник поради изборите

БЕБЕ И ДВАЈЦА ТИНЕЈЏЕРИ НА РЕСПИРАТОР: Децата се во животно загрозени, со тешка пневмонија и воспаление на срцевиот мускул, српски лекар за нивната состојба

БЕБЕ И ДВАЈЦА ТИНЕЈЏЕРИ НА РЕСПИРАТОР: Децата се во животно загрозени, со тешка пневмонија и воспаление на срцевиот мускул, српски лекар за нивната состојба

БУРАТА ВО ГРЦИЈА ДОНЕСЕ ОГРОМНИ ПОПЛАВИ: Хеликоптери спасуваа луѓе по кровови, Атина под вода

БУРАТА ВО ГРЦИЈА ДОНЕСЕ ОГРОМНИ ПОПЛАВИ: Хеликоптери спасуваа луѓе по кровови, Атина под вода

Му се потсмеваат, но Рама вети дека Албанија ќе испраќа сателити во орбитата

Му се потсмеваат, но Рама вети дека Албанија ќе испраќа сателити во орбитата