16 Февруари, 2019
0.6474
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

СКАПО ЛИ СТАНУВА ВОЗЕЊЕТО КОЛА: Бензинот и дизелот со нови цени од денеска

Објавено во: Економија 16 Октомври, 2018

Да се вози автомобил на бензин или дизел станува луксуз. Ова се дел од коментарите на возачите кои ги затекнавме на бензинските пумпи ширум главниот град. Коментираат дека се помалку ќе возат а на работа ќе мора да патуваат со алтернативно превозно средство ако продолжи вака да расте цената на нафтените деривати.

Понеделнички, регулаторното тело за енергетика одлучи да пораснат цените на бензините и дизелот.

Тоа значи дека од полноќ па се во следните две недлели граѓаните ќе мора да издвојуваат повеќе пари за горива.

Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 растат за денар, односно денар и половина и еден литар од овие горива ќе треба да го платите 74.50, односно 76.50 денари.

ЕУРОДИЗЕЛ горивото поскапува за два денари, и еден литар дизел гориво ќе ве чини 69.00 денари.

Поскапувањето на горивата според РКЕ се должи на растот на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-то дневен период за  4,74%.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Анѓушев седна во „фиќо“

(ФОТО) Анѓушев седна во „фиќо“

„Минималци“ во Европа: Во Швајцарија убедливо најголем, најнизок во екс-советските земји

„Минималци“ во Европа: Во Швајцарија убедливо најголем, најнизок во екс-советските земји

МВР, култура и образование „победници“ во истражување за тендери

МВР, култура и образование „победници“ во истражување за тендери

Германија за влакно избегна рецесија

Германија за влакно избегна рецесија

Можен скок на цените на станови, на градежниците им е малку градење во Скопје

Можен скок на цените на станови, на градежниците им е малку градење во Скопје

Ќе се бара меѓународна институција да издаде обврзница во денари

Ќе се бара меѓународна институција да издаде обврзница во денари

ГРАЃАНИТЕ СЕ ОСМЕЛУВААТ: Какви бизниси се отворени лани со поддршка од државата?

ГРАЃАНИТЕ СЕ ОСМЕЛУВААТ: Какви бизниси се отворени лани со поддршка од државата?

Кој е „мадафака“ за продажбата на струја на слободниот пазар?

Кој е „мадафака“ за продажбата на струја на слободниот пазар?

Германци го советуваат Заев да не ја зголемува минималната плата

Германци го советуваат Заев да не ја зголемува минималната плата