12 Декември, 2018
0.3420
    ALK 8298.81    0.33%     BESK 9000    0%     FERS 67900    -3%     GRNT 809.83    -0.13%     KJUBI 1590    2.58%     KMB 5145.51    1.65%     KONZA31 315    0%     MPT 47500    1.06%     MTUR 4900    1.03%     PKB 14300    -4.03%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    -0.31%     RMDEN17 96.5    0%     STB 1290    0.78%     STIL 120.22    -1.46%     TNB 14170.18    0.14%     TTK 1280    2.78%     UNI 2300    3.09%     VROS 14640    0%

СКАПО ЛИ СТАНУВА ВОЗЕЊЕТО КОЛА: Бензинот и дизелот со нови цени од денеска

Објавено во: Економија 16 Октомври, 2018

Да се вози автомобил на бензин или дизел станува луксуз. Ова се дел од коментарите на возачите кои ги затекнавме на бензинските пумпи ширум главниот град. Коментираат дека се помалку ќе возат а на работа ќе мора да патуваат со алтернативно превозно средство ако продолжи вака да расте цената на нафтените деривати.

Понеделнички, регулаторното тело за енергетика одлучи да пораснат цените на бензините и дизелот.

Тоа значи дека од полноќ па се во следните две недлели граѓаните ќе мора да издвојуваат повеќе пари за горива.

Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 растат за денар, односно денар и половина и еден литар од овие горива ќе треба да го платите 74.50, односно 76.50 денари.

ЕУРОДИЗЕЛ горивото поскапува за два денари, и еден литар дизел гориво ќе ве чини 69.00 денари.

Поскапувањето на горивата според РКЕ се должи на растот на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-то дневен период за  4,74%.

Можеби ќе ве интересира

ПОЧНУВААТ: Русите ќе ја затегнат славината во јануари

ПОЧНУВААТ: Русите ќе ја затегнат славината во јануари

Две понуди за универзален снабдувач беа отворени во Владата

Две понуди за универзален снабдувач беа отворени во Владата

Заев: Македонија повеќе нема „непријателски“ држави, затоа економијата ќе тргне

Заев: Македонија повеќе нема „непријателски“ држави, затоа економијата ќе тргне

Саниран дефектот на Мирче Ацев

Саниран дефектот на Мирче Ацев

Ќе паѓаат ли каматите на кредитите и на штедењето: НБМ ја намали основната камата

Ќе паѓаат ли каматите на кредитите и на штедењето: НБМ ја намали основната камата

Денеска ќе дознаеме кои снабдувачи сакаат да ни носат струја по домовите

Денеска ќе дознаеме кои снабдувачи сакаат да ни носат струја по домовите

Русите стануваат најголеми пронаоѓачи на злато

Русите стануваат најголеми пронаоѓачи на злато

Дузлевска: На животното осигурување му требаат стимулации, не нови даночни оптоварувања

Дузлевска: На животното осигурување му требаат стимулации, не нови даночни оптоварувања

Цаноски најде инвеститор за повторна изградба на „Космос“

Цаноски најде инвеститор за повторна изградба на „Космос“