19 Август, 2018
0.5765
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

СКИЈАЊЕ ЗА СРЕЌА: ДЕСЕТ ИЛЈАДИ ЕВРА ОД ХУМАНИТАРНИОТ ВЕЛЕСЛАЛОМ

Објавено во: Мои пари 20 Февруари, 2018

Шеснаесетта година по ред во Ски Центар Маврово се одржа аматерскиот велеслалом кој традиционално е настан со хуманитарен карактер. Оваа година собраните средства во вредност од 10 илјади евра беа донирани на Здружението за хумано- општествен развој ПРОЕКТ СРЕЌА со цел помагање и унапредување на животниот стил, едукацијата, забавата и здрави животни навики кај оние категории граѓани кои тоа им е отежнато од различни причини.

„Како пријатели на среќата, 54 екипи скијаа за среќата на општеството и оние на кои таа им е најпотребна, скијаа за среќата на децата во 2018 година. На настанот беа присутни над 150 учесници и уште толку посетители кои ги бодреа своите тимови, што за нас претставува мотив за продолжување на традицијата и неуморно креирање интерес за хуманоста и остварување многу хумани цели“ - вели Петар Младенов, маркетинг директор на Ски Центар Маврово.


Годинава настанот привлече 54 тима од најголемите компании во Македонија, кои се натпреваруваа во неколку категории мажи, жени, борд и спорстки забавни игри на снег.

„Традиционално средствата од котизацијата на тимовите Ски Центар Маврово ја донира во хумани цели. Годинава добитник на средтствата е нашето здружение Проект Среќа. Бескрајно сме благодарни на укажаната доверба, и ги уверуваме дека средствата ќе стигнат на вистинско место. Сите добиени сретства нашето здружение ќе ги намени за летниот камп Шарено Лето 2018, наменет за деца кои живеат во сиромаштија. Минатата година на овој камп учествуваа 40 деца, а годинава ќе учествуваат 120 деца од цела Македонија. Им благодариме на сите поединци и компании кои ни ја даваат нивната поддршка, бидејќи без нив нашата мисија би била невозможна.“ – велат од здружението Проект Среќа.

Дел од атмосферата на ноќното скијање може да ја погледнете на следниот линк https://vimeo.com/256472822?ref=em-share

Првиот аматерски хуманитарен натпревар во велеслалом се оддржа во 2003 година. Натпреварот се одржа на „Галички“ во дисциплините паралелен велеслалом и велеслалом. Бројот на тимови изнесуваше 35 со повеќе од 100 учесници. Ски центарот ќе продолжи овој настан да го одржува традиционално со цел да изнуди многу насмевки и среќа кај оние на кои навистина им треба.

Можеби ќе ве интересира

Брако е единствената домашна компанија што произведува медицинска опрема, работи 15 години и вработува 600 луѓе

Брако е единствената домашна компанија што произведува медицинска опрема, работи 15 години и вработува 600 луѓе

Кавадарци стана дел од големиот проект Coca-Cola Активни зони

Кавадарци стана дел од големиот проект Coca-Cola Активни зони

Нормализирано водоснабдувањето на булевар АСНОМ

Нормализирано водоснабдувањето на булевар АСНОМ

Дефектот на улица Серска е саниран

Дефектот на улица Серска е саниран

Саниран дефектот на улица Христо Татарчев

Саниран дефектот на улица Христо Татарчев

ФОТОГАЛЕРИЈА: НОВАТА ŠKODA FABIA

ФОТОГАЛЕРИЈА: НОВАТА ŠKODA FABIA

Wizz Air никогаш немал летови од Македонија до Полска

Wizz Air никогаш немал летови од Македонија до Полска

ЗАДОЛЖИТЕЛНА МИНИ АПТЕКА ЗА ЛЕТНИОТ ПЕРИОД

ЗАДОЛЖИТЕЛНА МИНИ АПТЕКА ЗА ЛЕТНИОТ ПЕРИОД

Групација Триглав со раст на премија на сите пазари и во сите сегменти, потврдена оцена на годишната добивка

Групација Триглав со раст на премија на сите пазари и во сите сегменти, потврдена оцена на годишната добивка