24 Март, 2019
0.2431
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Скока цената на цигарите: Еве колку ќе плаќаат пушачите за кутија

Објавено во: Економија 13 Март, 2019

Пушењето цигари станува поскапо за македонските граѓани. 

Поскапea цигарите во Македонија. 

Во продавниците од минатата недела поголемиот број брендови цигари се продаваат за околу 5 денари поскапо.

Пушачите поскапо плаќаат за неколку познати брендови на цигари.

Засега нема информации за поскапување на други брендови на цигари.

Во согласност со планот за зголемување на акцизите, за неколку години се очекува кутија цигари да чини скоро 300 денари.

Пред девет месеци цената на цигарите скокна за 5 до 10 денари. 

И во 2017 година цигарите имаа корекција на цената. 

Месечниот трошок за цигари станува голем за едно македонско семејство. 

„Со сопругот месечно трошевме по 5.500 денари за цигари, што навистина е многу и решивме да ги намалиме тие трошоци така што купуваме тутун и сами правиме цигари. На овој начин трошокот е двојно помал. Веќе не можам да си дозволам да купувам цигари, затоа што нашите примања не се големи, живееме со 22.000 денари месечно“, вели Сашка Ц. жена која пуши цигари повеќе од 10 години. 

Новите цени ќе бидат нов ценовен шок за оние кои не можат да се откажат од пушењето. 

Можеби ќе ве интересира

Земја од регионот е најголем „извозник“ на луѓе

Земја од регионот е најголем „извозник“ на луѓе

Зошто Боинг 737 Макс е тешко да се замени со Ербас А320

Зошто Боинг 737 Макс е тешко да се замени со Ербас А320

ВИКЕНД БРИФ: Како „Уни банка“ лани и одржа лекција на својата конкуренција?Зошто акцијата на „Тиквеш“ е магнет за инвеститори?

ВИКЕНД БРИФ: Како „Уни банка“ лани и одржа лекција на својата конкуренција?Зошто акцијата на „Тиквеш“ е магнет за инвеститори?

Kинези, Руси, Италијанци, Турци, дојдоа како гастербајтери во регионот

Kинези, Руси, Италијанци, Турци, дојдоа како гастербајтери во регионот

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: Oва е бројката на невработени во земјава

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: Oва е бројката на невработени во земјава

Партиите со различни ставови за платите

Партиите со различни ставови за платите

Градежниците велат дека Богдановиќ го измислил мораториумот

Градежниците велат дека Богдановиќ го измислил мораториумот

Од 2023-та Скопје ќе плаќа поскапа вода

Од 2023-та Скопје ќе плаќа поскапа вода

Нокиа е во големи проблеми: Обвинувања за продажба на лични податоци на голема сила

Нокиа е во големи проблеми: Обвинувања за продажба на лични податоци на голема сила