28 Септември, 2021
0.0184

СКОКААТ ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА: Еуросупер БС-95 оди нагоре за 1,5, другите горива за еден денар

Објавено во: Економија 10 Мај, 2021

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со којасе врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,88 отсто.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,50 денар/литар, додека малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V)  и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 денар/литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,800 ден/кг и сега ќе изнесува 35,243 ден/кг.

Од 11.5.2021годинаод 00:01 часот максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат.

Моторен бензин  ЕУРОСУПЕР БС - 95  68,50 (денари/литар)

Моторен бензин  ЕУРОСУПЕР БС -98  70,00 (денари/литар)

Дизел гориво  ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)  60,00 (денари/литар)

Масло за горење  Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)  59,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС    35,243 (денари/килограм)

Во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи во просек бележат зголемување: бензинот за 4,035 отсто, дизелот за 3,187 отсто, екстра лесното масло зголемувањето е за 3,463 проценти и кај мазутот за 2,956 отстоп.

Во истиот период курсот на денарот во однос на долароте повисокза 0,160 отсто. 

„Напоменуваме дека ова се максималните цени на нафтените деривати од 00:01 часот на 11.5.2021 година. Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт можат да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките утврдени цени“, велат од Регулаторната комисија за енергетика. 

Можеби ќе ве интересира

БИТИЌИ УВЕРУВА: Не е точно дека струјата ќе поскапи после локалните избори

БИТИЌИ УВЕРУВА: Не е точно дека струјата ќе поскапи после локалните избори

БИЗНИСМЕНИТЕ СО БЕСИМИ ВО КОМОРА: Последиците од ковид кризата мора да се надополнат со забрзан раст

БИЗНИСМЕНИТЕ СО БЕСИМИ ВО КОМОРА: Последиците од ковид кризата мора да се надополнат со забрзан раст

БЕНЗИНОТ ПОЕВТИН, ДИЗЕЛОТ ПОСКАП: По овие цени ќе се плаќаат горивата од денес

БЕНЗИНОТ ПОЕВТИН, ДИЗЕЛОТ ПОСКАП: По овие цени ќе се плаќаат горивата од денес

Топ 10 државни тендери! Кој ги фати големите „кинти“ на обезбедување, лекови, реконструкции

Топ 10 државни тендери! Кој ги фати големите „кинти“ на обезбедување, лекови, реконструкции

НЕДЕЛА ДЕН ЗА ОДМОР ОДЛОЖЕНО НА НЕОДРЕДЕНО ВРЕМЕ - Хусни Исмаили: Лично очекувам по изборите да се смират страстите и да се изгласа законот

НЕДЕЛА ДЕН ЗА ОДМОР ОДЛОЖЕНО НА НЕОДРЕДЕНО ВРЕМЕ - Хусни Исмаили: Лично очекувам по изборите да се смират страстите и да се изгласа законот

Во Европа 15 проценти од сиромашните луѓе не можат да си дозволат загревање на домовите

Во Европа 15 проценти од сиромашните луѓе не можат да си дозволат загревање на домовите

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА: Бензините надолу, а дизелот и екстралесното поскапуваат за по еден денар

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА: Бензините надолу, а дизелот и екстралесното поскапуваат за по еден денар

СРЕДБА АЗЕСКИ - ОТО ГРАФ: Има потенцијал за раст на извозот во Германија и за нови инвестиции во земјава

СРЕДБА АЗЕСКИ - ОТО ГРАФ: Има потенцијал за раст на извозот во Германија и за нови инвестиции во земјава

ХАЏИМИШЕВ ЗА ФАКТОР: Топлификација не е загубар и ќе тужиме за штетата, парното допрва ќе поскапува

ХАЏИМИШЕВ ЗА ФАКТОР: Топлификација не е загубар и ќе тужиме за штетата, парното допрва ќе поскапува