07 Август, 2022
0.0239

Скокна цената на нафтата на светските берзи

Објавено во: Економија 29 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Поскапува нафтата. Цените на нафтата денеска скокнаа на берзите и се близу 119 долари. 

На лондонскиот пазар цената на барелот е повисока за 87 центи отколку на затворањето на претходниот трговски ден. Таму нафтата се тргуваше за 118,85 долари.  На американскиот пазар барелот денеска се тргуваше по 1,20 долари повисока цена, од 112, 96 долари. 

Пазарите вчера беа загрижени од сигналите дека големите светски произведувачи Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати не можат позначително да го зголемат производството. Организацијата на земјите извознички на нафта (OПЕК) денеска објави дека барелот од кошницата референтна нафта на нејзините членки во вторникот чинел 117,55 долари. Откако почна војната во Украина, цените на нафтата варираа во краток временски период. 

foto freepik.com

Можеби ќе ве интересира

Бројните пожари и високите температури не се доволна причина, нашиот јужен сосед се враќа на јагленот

Бројните пожари и високите температури не се доволна причина, нашиот јужен сосед се враќа на јагленот

ОТВОРЕН БАЛКАН ВОДИ КОН ПОГОЛЕМА РАЗМЕНА НА РАБОТНИЦИ, нема веќе визи за граѓаните

ОТВОРЕН БАЛКАН ВОДИ КОН ПОГОЛЕМА РАЗМЕНА НА РАБОТНИЦИ, нема веќе визи за граѓаните

Срби во последните неколку месеци купиле 15.000 недвижнини на Халкидики

Срби во последните неколку месеци купиле 15.000 недвижнини на Халкидики

Украина од 1 септември започнува со приватизација

Украина од 1 септември започнува со приватизација

ММФ до владите: Не ја субвенционирајте скапата струја, нека ја плаќаат цела потрошувачите

ММФ до владите: Не ја субвенционирајте скапата струја, нека ја плаќаат цела потрошувачите

Четврт бурек за скоро време би можел да достигне 100 денари

Четврт бурек за скоро време би можел да достигне 100 денари

„Бетон“ вели дека наишол на опструкции од Народна банка и Државни патишта во последното бележење на загуба

„Бетон“ вели дека наишол на опструкции од Народна банка и Државни патишта во последното бележење на загуба

ЕВН: Голем интерес кај домаќинствата за продажба на електрична енергија

ЕВН: Голем интерес кај домаќинствата за продажба на електрична енергија

Житото од Украина се доставува низ целиот свет

Житото од Украина се доставува низ целиот свет