24 Јуни, 2018
0.3620
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Скокнаа цените на некои од автобуските билети – во прашање е акцизата или нешто друго?

Објавено во: Економија 13 Ноември, 2017

Откако беше најавено зголемувањето на акцизата на дизелот, дел од превозниците ги поскапеа повратените и месечните билети  за меѓуградски автобуски превоз.

Мало покачување има на месечните билети за релацијата Куманово – Скопје и повратниот билет за Скопје – Берово.

Поскапувањето иако е минимално, сепак создава незадоволство кај оние кои најчесто патуваат, студентите и работниците.  Беровчани ќе плаќаат за 100 денари поскап повратен билет, а кумановци месечно ќе даваат плус 200 денари.

„Сметам дека акцизата не е главна причина за поскапување на превозот затоа што минимално покачената акциза ќе стартува од јануари, а билетите се покачени од пред една недела. Но, и без покачување на акцизата ќе го направеа истото затоа што газдите сакаат поголем профит“ – вели студент од Берово.

Друг беровчанец смета дека оние студенти кои почесто си одат дома, нема да останат рамнодушни на новата цена на превозот.

„За мене е сеедно, затоа што не користам ваков вид на превоз, но за другите мислам дека ќе биде проблем.  Цените на горивата претходно варираа, се качуваа и паѓаа, но зошто тогаш никој не ги покачи билетите, а сега се качува заради акцизата“ – вели тој.

Никола Крстевски, студент од Куманово објаснува дека месечниот билет е поскап за 200 денари, од 2500 на 2700 денари и дека не е в ред буџетот да се полни врз грбот на граѓаните.

„Верувам дека простор за покачување е создаден заради најавите за покачување на акцизата иако акцизата ќе се зголеми од јануари. Покачената акциза за нафта меѓу први ги погоди студентите и работниците. Месечниот билет за автобуски превоз на релација Куманово - Скопје, поскапе од 2500 на 2700 денари. Стотици студенти и работници од Куманово кои работат или студираат во Скопје, секој месец купуваат билет на оваа релација“ – рече Крстевски.

Превозниците кои ги зголемија цените велат дека новите цени не се заради акцизата, туку реално имало потреба од корекција. Наведуваат дека за патниот правец Берово – Скопје со години цената на билетот беше ниска.

Владата проектираше зголемување на акцизата за 3,5 денари по литар, заедно со пресметано ДДВ. Министерот за финансии, Драган Тевдовски тогаш изјави дека зголемувањето на акцизата ќе го зголеми приходот во буџетот за околу 32 милиони евра, а растот на цената на дизелот нема да изврши инфлаторен притисок. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

Само три обвиненија за перење пари

Само три обвиненија за перење пари

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена